Nei til EUs innspill til partienes valgprogram

Nei til EUs innspill til partiprogrammene frem mot stortingsvalget i 2025

Nei til EU har gitt innspill til flere av partiene sine programprosesser frem mot stortingsvalget i 2025. Her er et generelt innspill til alle partiene.  

Nei til EU er en grasrotorganisasjon med over 18 000 medlemmer. Vi kjemper for folkestyre og mot norsk EU-medlemskap. Vi anbefaler at partiet sier nei til norsk EU-medlemskap. 

Folkestyre heller enn marked 

30 år med EØS-avtalen

I mars 2024 la Nei til EU frem rapporten «30 år med EØS-avtalen». Der dokumenterer vi erfaringer med EØS-avtalen og undersøker alternativer til EØS som tar demokratiet på alvor. Bruk gjerne rapporten i programarbeidet.

EØS-avtalen har overført makt fra det norske fellesskapet til markedet, multinasjonale konserner, uavhengige forvaltningsorganer og rettslige institusjoner. Folkestyret svekkes under EØS, vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Arbeider for at reservasjonsretten benyttes overfor EØS-direktiver som svekker faglige rettigheter, kontrollen av ressurser, klima og demokrati. 

  • Arbeider for å si opp EØS-avtalen og erstatte denne med en likeverdig handelsavtale. 

Nasjonal kontroll over strømmen 

Strøm er grunnleggende infrastruktur og billig strøm har vært et viktig konkurransefortrinn for norsk industri. ACER operasjonaliserer at strømmen flyter dit prisen er høyest, altså styrer markedene strømmen. Det har ført til høyere strømpriser og en avståelse av suverenitet på kraftoverføringer. Norge kan ha et kraftsamarbeid med nabolandene våre uten ACER og energimarkedspakkene fra EU. Vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Arbeider for nasjonal kontroll over energisektoren, og jobber for å trekke Norge ut av EUs energipakke 3 og ACER. 

  • Bruker reservasjonsretten mot EUs energipakke 4. 

Ja til en sterk offentlig helsesektor, kontroll på persondata og styrket nasjonal helseberedskap – nei til EUs helseunion 

Europeisk samarbeid på helse vil være nødvendig, men en ensidig tilpasning til helseunionen vil svekke den offentlige helsesektoren og kan føre til persondata på avveie. Dersom Norge tilslutter seg helseunionen, vil EU kunne legge føringer for hvordan vi skal arbeide med helsepolitikk i Norge. I forordningen om kriserammeverk er et hovedelement at det gis fullmakter til krisemyndigheten HERA, som er et departement innenfor EU-kommisjonen. En overføring av fullmakter til et EU-departement vil skape demokratiske utfordringer, Norge vil ikke ha en stemme dersom vi er uenige i HERAs beslutninger. Vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Sier «nei» til Norges tilslutning til EUs helseunion. 

  • Går imot en bilateral avtale med EU om tilknytning til HERA. 

  • Legger til rette for å styrke nasjonal produksjon og beredskap av medisiner og helsemateriell. 

Stopp den udemokratiske EFTA-Mercosur-avtalen 

Avtaleutkastet mellom EFTA og Mercosur er blitt forhandlet uten en demokratisk prosess og innsyn. Sivilsamfunn, miljø- og bondeorganisasjoner både i Mercosur-landene og her hjemme er bekymret for hvordan avtalen vil påvirke spesielt klima og landbruket. Vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Sier «nei» til Mercosur-avtalen og andre avtaler som utfordrer lokal matproduksjon og klima. 

  • At det etableres åpne demokratiske prosesser for alle handelsavtaler Norge fremforhandler. Disse må involvere folkevalgte organer og sivilsamfunn i forkant, under og etter avtaleforhandling. 

Vern om den norske forhandlingsmodellen – veto mot minstelønnsdirektivet 

EØS setter norske lønns- og arbeidsvilkår under press. Fagbevegelsen har vært tydelig imot minstelønnsdirektivet, da det svekker den norske forhandlingsmodellen. EØS-EFTA-landene har tidligere vurdert minstelønnsdirektivet som ikke EØS-relevant, men EU-kommisjonen vurderer derimot direktivet som relevant. Dersom EU-kommisjonen kommer med krav om implementering, må Norge benytte seg av reservasjonsretten. Vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Beskytter den norske forhandlingsmodellen, og jobber for veto mot EUs minstelønnsdirektiv. 

Lykke til med programarbeidet! Ta kontakt dersom det er noe dere lurer på! 

Benytt deg gjerne av vårt innspill hvis du skal sende inn innspill til de ulike partiene sine programprosesser!  

reLATERT

Se alle arrangementer

Norgespris og «ESA-prosessen»

14. jan. 2026

ESA mener norgespris er i strid med EØS-reglene, men regjeringen avviser dette kontant i et fyldig svar.

Minstelønnsdirektivet består

14. jan. 2026

Minstelønnsdirektivet får bestå, har EU-domstolen bestemt. Kommer kampen mot direktivet tilbake til Norge nå?

EUs nye nettpakke på høring

09. jan. 2026

EU-kommisjonen vil bygge flere overføringsforbindelser raskere, og samle mer makt hos seg selv og energibyrået ACER.

Jacobsen bommer om løk og EU

09. jan. 2026

En eventuell frykt for at stortingsflertallet nå har åpnet døra for skader på nordmenns levre, nyrer og skjeletter i 2026, er svakt begrunnet, skriver Einar Frogner.

Podkast: Hva er problemet med EUs bygningsenergidirektiv?

08. jan. 2026

Ny episode av podkasten Standpunkt, med Nei til EUs Morten Harper og Alexander Fossen Lange.

Stiller Valencia og Vestfold likt?

08. jan. 2026

Vi trenger ikke EU for å fortelle oss at det er klokt å ha tette vinduer.

Ut mot milliardregning til norske boligeiere fra EU

07. jan. 2026

En ny versjon av EUs bygningsenergidirektiv kan gi en massiv regning til norske boligeiere. Det avslører regjeringens høringsrunde for EU-direktivet.

Hva er greia med løk og kadmium?

22. des. 2025

EU-forordning skaper problemer for løkbønder rundt Mjøsa.

Katta i sekken

22. des. 2025

Energiministerens julegave til boligeiere er økte utgifter.

Regjeringens plan for Norge må følges opp med mottiltak mot EUs toll

18. des. 2025

Regjeringen vil være en garantist for EØS-avtalen, men det er viktigere å sikre norsk næringsliv mot handelshindringer

EU-tollen knekker hovedargumentet for EØS

17. des. 2025

EUs toll på norske ferrolegeringer må føre til en bred diskusjon om alternativer til EØS som sikrer suverenitet, sysselsetting, miljø og næringsliv.

Nei til EUs høringssvar om Bygningsenergidirektivet

16. des. 2025

Nei til EU mener at EUs bygningsenergidirektiv ikke er tilpasset lokale forhold. Direktivet vil gi store kostnader for samfunnet og for huseiere i Norge.