Nei til EUs innspill til partienes valgprogram

Nei til EUs innspill til partiprogrammene frem mot stortingsvalget i 2025

Nei til EU har gitt innspill til flere av partiene sine programprosesser frem mot stortingsvalget i 2025. Her er et generelt innspill til alle partiene.  

Nei til EU er en grasrotorganisasjon med over 18 000 medlemmer. Vi kjemper for folkestyre og mot norsk EU-medlemskap. Vi anbefaler at partiet sier nei til norsk EU-medlemskap. 

Folkestyre heller enn marked 

30 år med EØS-avtalen

I mars 2024 la Nei til EU frem rapporten «30 år med EØS-avtalen». Der dokumenterer vi erfaringer med EØS-avtalen og undersøker alternativer til EØS som tar demokratiet på alvor. Bruk gjerne rapporten i programarbeidet.

EØS-avtalen har overført makt fra det norske fellesskapet til markedet, multinasjonale konserner, uavhengige forvaltningsorganer og rettslige institusjoner. Folkestyret svekkes under EØS, vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Arbeider for at reservasjonsretten benyttes overfor EØS-direktiver som svekker faglige rettigheter, kontrollen av ressurser, klima og demokrati. 

  • Arbeider for å si opp EØS-avtalen og erstatte denne med en likeverdig handelsavtale. 

Nasjonal kontroll over strømmen 

Strøm er grunnleggende infrastruktur og billig strøm har vært et viktig konkurransefortrinn for norsk industri. ACER operasjonaliserer at strømmen flyter dit prisen er høyest, altså styrer markedene strømmen. Det har ført til høyere strømpriser og en avståelse av suverenitet på kraftoverføringer. Norge kan ha et kraftsamarbeid med nabolandene våre uten ACER og energimarkedspakkene fra EU. Vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Arbeider for nasjonal kontroll over energisektoren, og jobber for å trekke Norge ut av EUs energipakke 3 og ACER. 

  • Bruker reservasjonsretten mot EUs energipakke 4. 

Ja til en sterk offentlig helsesektor, kontroll på persondata og styrket nasjonal helseberedskap – nei til EUs helseunion 

Europeisk samarbeid på helse vil være nødvendig, men en ensidig tilpasning til helseunionen vil svekke den offentlige helsesektoren og kan føre til persondata på avveie. Dersom Norge tilslutter seg helseunionen, vil EU kunne legge føringer for hvordan vi skal arbeide med helsepolitikk i Norge. I forordningen om kriserammeverk er et hovedelement at det gis fullmakter til krisemyndigheten HERA, som er et departement innenfor EU-kommisjonen. En overføring av fullmakter til et EU-departement vil skape demokratiske utfordringer, Norge vil ikke ha en stemme dersom vi er uenige i HERAs beslutninger. Vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Sier «nei» til Norges tilslutning til EUs helseunion. 

  • Går imot en bilateral avtale med EU om tilknytning til HERA. 

  • Legger til rette for å styrke nasjonal produksjon og beredskap av medisiner og helsemateriell. 

Stopp den udemokratiske EFTA-Mercosur-avtalen 

Avtaleutkastet mellom EFTA og Mercosur er blitt forhandlet uten en demokratisk prosess og innsyn. Sivilsamfunn, miljø- og bondeorganisasjoner både i Mercosur-landene og her hjemme er bekymret for hvordan avtalen vil påvirke spesielt klima og landbruket. Vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Sier «nei» til Mercosur-avtalen og andre avtaler som utfordrer lokal matproduksjon og klima. 

  • At det etableres åpne demokratiske prosesser for alle handelsavtaler Norge fremforhandler. Disse må involvere folkevalgte organer og sivilsamfunn i forkant, under og etter avtaleforhandling. 

Vern om den norske forhandlingsmodellen – veto mot minstelønnsdirektivet 

EØS setter norske lønns- og arbeidsvilkår under press. Fagbevegelsen har vært tydelig imot minstelønnsdirektivet, da det svekker den norske forhandlingsmodellen. EØS-EFTA-landene har tidligere vurdert minstelønnsdirektivet som ikke EØS-relevant, men EU-kommisjonen vurderer derimot direktivet som relevant. Dersom EU-kommisjonen kommer med krav om implementering, må Norge benytte seg av reservasjonsretten. Vi anbefaler derfor at partiet: 

  • Beskytter den norske forhandlingsmodellen, og jobber for veto mot EUs minstelønnsdirektiv. 

Lykke til med programarbeidet! Ta kontakt dersom det er noe dere lurer på! 

Benytt deg gjerne av vårt innspill hvis du skal sende inn innspill til de ulike partiene sine programprosesser!  

reLATERT

Se alle arrangementer

– Lav strømpris viktig for industrien

15. mai 2025

– Det er viktig for norsk industri at vi har en forutsigbar og lav strømpris, sier John-Peder Denstad.

Kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak

08. mai 2025

Innføring av EUs energieffektiviseringsdirektiv kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv. Nei til EU mener energieffektivisering i stedet bør gjennomføres med nasjonale krav, og at direktivene derfor må avvises i EØS.

Forsvar norsk fiskerilovgivning!

08. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Stortinget gir EU mer makt over norsk arbeidslivspolitikk

07. mai 2025

Stortinget har godkjent innlemmelsen av EUs arbeidsstyresmakt ELA i Norge. ELA har en omfattende og til dels uklar rolle i å bekjempe arbeidslivskriminalitet i EUs indre marked som er problematisk.

EUs bygningsenergidirektiv kan ikke anses som EØS-relevant

07. mai 2025

Regjeringens forslag om å innføre EUs bygningsenergidirektiv avklarer ikke kostnader knyttet til gjennomføringen. Nei til EU mener direktivet ikke kan anses som EØS-relevant og må avvises.

Ingen grunn til bekymring for norske arbeidsplasser  

06. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Fornybardirektivet gir høy risiko for uforsvarlig saksbehandling

06. mai 2025

Nei til EU mener det er uklokt å innføre et direktiv som fastholder opprinnelsesgarantiordningen. Fornybardirektivets tidsfrist medfører høy risiko for uforsvarlig saksbehandling. 

Norgespris – plaster på et åpent sår  

05. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

EUs fjerde energipakke må behandles samlet, og ikke stykkevis og delt 

05. mai 2025

Nei til EU i høring for Stortingets energi- og miljøkomite.

EU-forordningen om kritiske råvarer må avvises

29. april 2025

Nei til EU vil bruke vetoretten i EØS mot EUs forordning om kritiske råvarer, og mener ny minerallov i større grad må sikre nasjonal kontroll over mineralressursene.

Norge står trygt utenfor EU

28. april 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Ja til folkestyre og internasjonal solidaritet   

27. april 2025

Uttalelse fra Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.