
Kvinnedagen: Strømprisen skal ikke bestemmes av EU!
Det er uholdbart høye strømpriser. Sjøl om Norgespris demper noe av utslagene for private husholdninger, sliter kommuner og næringsliv med strømprisene som importeres fra Tyskland og kontinentet.

Reguleringsmyndigheten skal være uavhengig av Olje- og energidepartementet og får uavsettelig leder i kontraktsperioden på seks år. Prisen for denne konstruksjonen er i forslaget til statsbudsjett for 2018 anslått til 55 millioner kroner.
Trenger vi en ekstra reguleringsmyndighet når vi har NVE (Norges Vassdrags- og Energidirektorat)? Nei. RME er opprettet som et politisk uavhengig spesialverktøy til bruk for EUs energibyrå (ACER). Det er en politisk og juridisk konstruksjon som skal «forhåndsregulere forhold om tilgang og tilknytning til nettet» etter pålegg fra EUs energibyrå.
Det er omtrent som å sette norske skilter på en Peugeot og deretter insistere på at den er et helnorsk produkt.
Hensikten med disse krumspringene er å få Stortinget med på at myndighetsoverføringen til EU er «lite inngripende» og dermed unngå behandling etter Grunnlovens § 115. Denne paragrafen krever at tre av fire stortingsrepresentanter samtykker. Kandidatundersøkelsen fra Nei til EU før stortingsvalget viser at med en slik behandlingsmåte vil regjeringen tape.
Stort bilde i toppen: Reguleringsmyndigheten for energi (RME) vil bli Norges dyreste kopimaskin.

Det er uholdbart høye strømpriser. Sjøl om Norgespris demper noe av utslagene for private husholdninger, sliter kommuner og næringsliv med strømprisene som importeres fra Tyskland og kontinentet.

Skal vi demme opp for ytre høyre, må vi finne en annen vei enn den Mette Frederiksen har pekt ut.

Podkast med Nei til EUs Morten Harper og Alexander Fossen Lange.