
Hvorfor avindustrialiseres EU?
Det europeiske unionsprosjektet ble bygget opp rundt ideen om en sterk industrisektor. Nå har fundamentet sviktet.
Det var 21 som deltok, men ikke alle ble med på bildet som ble tatt ved avslutningen.
Dag Seierstad holdt en interessant innledning om den politiske situasjonen i Europa og EU. Han satte søkelys på noen store problemer i EU.
Dag Seierstad belyste disse problemene med er stor innsikt og fikk med seg deltakerne i en utviklende dialog. Han vektla at problemene til EU slår ut her i Norge gjennom EØS-avtalen og at det var viktig å ha Nei til EU som organisasjon for å kjempe for å forsvare en nasjonal kontroll over politikken.
Han gav også uttrykk for å være svært fornøyd med dialogen på samlingen. Fylkessamlingen behandlet og vedtok enstemmig to uttalelser som skal sendes til Stortinget, regjeringen og media.

Det europeiske unionsprosjektet ble bygget opp rundt ideen om en sterk industrisektor. Nå har fundamentet sviktet.

EU-kommisjonen vil ha slutt på nasjonale krav når EU-regelverk gjennomføres, har ingen løsning på de høye energiprisene som knekker europeisk industri og inviterer Canada som assosiert medlem uten å ha klarert dette med EUs medlemsland. Her er hovedpunktene i «State of the Union»-talen til Ursula von der Leyen.

EUs kommisjonspresident Ursula von der Leyen strakk ut en hånd til Canada i sin «State of the union»-tale.