– Ikke mulig å allmenngjøre Reise, Kost og Losji

Norges fremste arbeidslivsjurist, Stein Evju, er helt uenig med Fellesforbundets ledelse. Med nytt EU-direktiv er det ikke mulig å allmenngjøre Reise, Kost og Losji slik Fellesforbundets ledelse hevder i sin innstilling til landsmøtet.

Norges første landsomfattende tariffavtale, verkstedoverenskomsten, hadde dekning for reise , kost og losji (RKL). Nå er det gått ti år siden 9 verft brakte allmenngjøring av RKL inn for ESA. Like før LO-kongressen i 2013 vant LO og Fellesforbundet i høyesterett. Høyesterett var enig med Lo i at det var helt nødvendig for å bevare den norske arbeidslivsmodellen og frontfagsmodellen spesielt.

Neste år kommer EUs reviderte utstasjoneringsdirektiv. I sin innstilling til landsmøtet sier Fellesforbundet følgende: «…utsendte arbeidstakere risikerer å ikke få dekket reisekostnadene fram til norskegrensa. Men når de har krysset grensen, har de fortsatt krav på dekning av RKL etter allmenngjøringsforskriften.»

Stein Evju mener dette ikke holder:

– Det er etter mitt skjønn ikke forenlig med utsendingsdirektivet slik det foreligger, og heller ikke med endringene i direktivet som trer i kraft i 2020, sier han.

– Så lenge ingen reiser dette som et problem, kan det nok passere enn så lenge. Det skal ikke mer til enn en uorganisert bedrift eller en aktivistisk advokat som sier at dette kan man ikke kreve at skal betales. Da kan det bli ansett for å være i strid med EØS-reglene.

Dette er direktivets tekst: «(i) allowances or reimbursement of expenditure to cover travel, board and lodging expenses for workers away from home for professional reasons.

Point (i) shall apply exclusively to travel, board and lodging expenditure incurred by posted workers where they are required to travel to and from their regular place of work in the Member State to whose territory they are posted, or where they are temporarily sent by their employer from that regular place of work to another place of work.»

Direktivet er krystallklart. Det er bare reiser fra et arbeidssted i Norge til et annet arbeidssted i Norge som kan allmenngjøres.

Arbeidsgiverne sitter nå stille i båten. Alt annet ville med sikkerhet gitt Ut av EØS vedtak på Fellesforbundets landsmøte. Men fagbevegelsen kan aldri basere seg på at ikke arbeidsgiverne før eller senere vil hevde sin rett etter EØS-avtalen.

reLATERT

Se alle arrangementer

EU-kontroll av kommunikasjon i strid med personvernet og Grunnloven

04. sep. 2025

En ny forordning, som er til behandling i EU, vil innføre kontroll av krypterte meldingstjenester. Datatilsynet advarer mot forslaget fordi det undergraver privat kommunikasjon.

Valget kan få store konsekvenser for bruken av handlingsrommet i EØS

04. sep. 2025

Om det blir rødgrønn side som vinner valget eller et borgerlig flertall kan ha mye å si for om handlingsrommet i EØS-avtalen blir brukt på områder som arbeidsliv, transport og strøm.

Forsvar folket sitt nei 

02. sep. 2025

Med Stortingsvalget rett rundt hjørnet er det stadig krefter som forsøker og ønsker å løfte spørsmålet om medlemskap i EU på nytt.

Vi må få kontroll på krafta

30. aug. 2025

Stem på parti som har de samme måla som vi har, når det gjelder å få kontroll på krafta, oppfordrer Ståle Knoff Johansen.

Nord-Trøndelag kan bli nei til EU bastion

30. aug. 2025

Din stemme avgjør: Alle som er inne på Stortinget, basert på meningsmålinga i mai, ville stemt nei i en folkeavstemning om EU-medlemskap.

Her er svarene fra Troms-kandidatene

29. aug. 2025

Finn din neste stortingsrepresentant fra Troms her!

Stem på ein neikandidat i Troms!

29. aug. 2025

Før valget vil Troms Nei til EU informere om kva partia og kandidatane står for i EU-spørsmålet.

Fornybardirektivet undergraver målene i Naturavtalen

29. aug. 2025

Det finnes mange måter å få til en reell grønn omstilling – det klarer vi best om vi står utenfor EUs energiunion.

Jernbanekaos i Vestfold – hvorfor det, egentlig?

28. aug. 2025

Bakom synger EØS-avtalen, som skal fremme konkurranse for enhver pris, og som mener statlig drift og samordning er en uting.

EØS-avtalen: Nødvendig for norsk handel? 

28. aug. 2025

Det er velkjent og naturlig at mye av norsk eksport går til EU og EØS, selv om andelen er lavere enn for bare noen år siden. Storbritannia er utenfor EU og en av Norges største handelspartnere. 

– Ta kontroll over krafta!

26. aug. 2025

– Nei til EU krever at Stortinget sier nei og legger ned veto mot EUs energipakke 4, sier Heidi Larsen, nestleder i Nei til EU.

Hva skal du stemme?

22. aug. 2025