
Vi holder skuta gående
EØS-tilsynet ESA krever endring i lov om tilskudd til sysselsetting av arbeidstakere til sjøs. Nå må regjeringen gjøre stortingets nei til handling.

Petter Myklebust er kystfisker med egen båt fra Flakstad i Lofoten.
– Medlemskap i EU vil føre til at Norge ikke selv kan avgjøre hvordan fiskeressursene skal forvaltes. Havområdene mellom 12 og 200 nautiske mil fra kysten vil da bli felles EU-hav. Her vil det bli EU som fordeler fiskekvotene, og båter fra alle EU-land kan da i prinsippet fiske utenfor kysten vår, sier Myklebust.
– En langsiktig, bærekraftig forvaltning er avgjørende for at fiske fortsatt skal være en viktig næring – særlig for kystsamfunnene.
– EUs egen produksjon av sjømat går stadig nedover, og de er i økende grad avhengig av import. Framtidas handel med EU dreier seg mindre om markedsadgang og mer om ressurstilgang. Da er det Norge som sitter med de gode kortene.
Gjør som Petter og bli medlem i Nei til EU!
Medlemskap i EU fører til at Norge ikke selv kan avgjøre hvordan fiskeressursene skal forvaltes. Det vil være EU som avgjør kvotene og forhandler med tredjeland om kvotefordeling. En langsiktig, bærekraftig forvaltning er avgjørende for at fiske fortsatt skal være en viktig næring – særlig for kystsamfunnene.
EU er en av verdens største sjømatimportører. Norge er verdens nest største eksportør, bare slått av Kina. Når EU mister tilgangen til de store britiske fiskerisonene, vil importbehovet øke enda mer.
EU er en viktig handelspartner, men Norge handler selvsagt også med mange andre regioner. Da er det en fordel å ikke være bundet av EUs felles handelspolitikk og tollunion. Norges fiskerihøgskole har slått fast at frihandelsavtalene gjennom EFTA gir bedre konkurransevilkår for norsk sjømat enn avtalene EU har utenfor Europa.
EU har inngått fiskeriavtaler med en rekke afrikanske land. Det er stor overkapasitet i EU-landenes fiskeflåter, og EU presser derfor på for å få tilgang til nye havområder. Avtalene har møtt sterk kritikk fra fiskerorganisasjoner i disse landene, som hevder at den utenlandske flåten ødelegger ressursene deres. Utenfor Vest-Afrika er den utenlandske fiskeflåten seksdoblet siden 1960-tallet. EU har flere ganger brukt bistand som pressmiddel for å slippe til i fremmed farvann, blant annet adgang til fiskekvoter utenfor Marokko, Mauretania og Namibia.

EØS-tilsynet ESA krever endring i lov om tilskudd til sysselsetting av arbeidstakere til sjøs. Nå må regjeringen gjøre stortingets nei til handling.

Igjen og igjen opplever me at meiningane våre vert kasta vrak på både i presse og media. Styret i Hordaland Nei til EU har mange medlemer som er glade i å ytra seg om kampsakene våre. Me sender lesarinnlegg både som sjølvstendige innlegg og som svar på andre sine innlegg. Me sender fakta der ja-sida har servert udokumenterte påstandar. T.d. i saker som omhandlar Brexit, peikar me på manglande dokumentasjon frå ja-sida, og me tilbyr nettopp det, faktabasert informasjon. Me kan lura på kvifor presse og media synes å vera interesserte i å støtta opp under feil-informasjon. I BT 29.6.26 kjem Morten Myksvoll med eit innlegg som osar av skremselspropaganda. Me er nær undergangen om me ikkje tenkjer medlemskap i samband med at Island vurderer dette. Me står utanfor, me er ein stat utan makt, me er utrygge osv. Det er ikkje måte på kva som vil henda oss om me no ikkje går inn i unionen. Eit svarinnlegg på dette var det ikkje plass til i BT. Då eg la innlegget ut som ein kommentar, ser eg at moderator har fjerna det. Er den frie pressa ein myte? Skal det vera slik at meiningsytringar som ikkje fell i smak hos redaktøren, berre skal neglisjerast? Eg publiserer her innlegget mitt, eit innlegg som haltar litt fordi Myksvoll sitt innlegg ikkje vert publisert samstundes. Dette kan ein sjå ved å gå inn på bt.no.

Vestfold Nei til EU ønsker alle medlemmer en god sommer. Samle krefter - det blir nok av EU/EØS-utfordringer framover.