Folkestyret trenger et aktivt KrF

Kristelig Folkeparti viste ryggrad da partiet sa nei til norsk underlegging for EUs finanstilsyn i 2016.

Nei til EU er glade for at partiet mener at de samme argumentene gjør seg gjeldende når det gjelder suverenitetsavståelse «på et et så viktig område for Norge som energi, så lenge ESA bare skal strø sand på det ACER kommer fram til». Dette var partiets klare svar på spørsmålet om tilslutning til EUs energibyrå i Nei til EUs kandidatundersøkelse før valget sist høst.

KrF har det høyeste antall EU-motstandere. Samtidig er KrF er tilhengere av EØS-avtalen, men mener også at «(R)eservasjonsretten i EØS må benyttes når det er nødvendig». Nå er det nødvendig! 

Nei til EU håper at KrF nå kommer aktivt på banen og gir sitt bidrag i den brede alliansen som motsetter seg at Norge blir tvunget inn i EUs energiunion.

Stortingsbehandlingen om norsk underkastelse for EUs energibyrå ACER og EUs regler for grensekryssende handel med elkraft starter om få uker. Hvis disse to forordningene bli tatt ordrett inn i norsk rett, vil de legge Norge i en energipolitisk tvangstrøye med alvorlige og uoverskuelige konsekvenser for industri, miljø, land og folk. 

De tre regjeringspartiene Høyre, Fremskrittspartiet og Venstre ønsker å tvinge gjennom Prop. 4 S (2017–2018) uten at suverenitetsavståelsen blir behandlet etter Grunnlovens § 115. 
Vi forutsetter at KrF er enige med oss og juridiske eksperter i at en slik omgåelse av Grunnloven ikke kan aksepteres. KrF har tidligere stått opp for mer aktiv bruk av §115 (tidligere 93).
 
KrF har nå en glimrende anledning til å vise hvorfor partiet har valgt å beholde sin uavhengighet ved å stå utenfor den sittende regjeringskonstellasjonen. 
 
Nei til EU håper at KrF nå kommer aktivt på banen og gir sitt bidrag i den brede alliansen som motsetter seg at Norge blir tvunget inn i EUs energiunion. Folkestyret trenger et aktivt KrF i alliansen for å sikre råderetten over energien vår! 

  • Innlegget har stått på trykk i Vårt Land. 

reLATERT

Se alle arrangementer

Nei til EU krever veto mot de nye energidirektivene

11. nov. 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 9. november 2025.

Ingen seier i saken mot minstelønn 

11. nov. 2025

I dag avsa EU-domstolen sin dom i saken om minstelønnsdirektivet.  – Nå må regjeringa stå på kravet om at minstelønnsdirektivet ikke er EØS-relevant, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.  

På tide å få jernbanen tilbake på rett spor, Støre?

11. nov. 2025

AP, SV, Rødt, Sp og MDG stemte nei til innføring av jernbanepakke 4. Disse fem partiene har i dag flertall på stortinget. Det er på tide å få tilbake politisk kontroll over jernbanen.

Esa eser ut

10. nov. 2025

EØS-tilsynet Esa vil overstyre jernbanen i Norge og regjeringen vil øke Esas budsjett med mange millioner. Begge deler er lite lurt.

Er Norges regler for bruk av innleie i arbeidslivet lovlige etter EØS-avtalen?

06. nov. 2025

Den norske staten har til nå seiret i rettsprosessene der det stilles spørsmål ved overenstemmelsen mellom innleiereglene som ble innført i 2023 og EØS-avtalen. En endelig konklusjon er imidlertid et stykke unna.

ESA åpner sak mot Norge: Kampen om kontrollen over jernbanen

04. nov. 2025

Nei til EUs podcast med Helga Hustveit og Morten Harper, politiske rådgivere i Nei til EU.

Nei til EU krever politisk kontroll over jernbanen  

30. okt. 2025

– Nå ser vi de langsiktige konsekvensene av tilslutninga til jernbanepakke 4, hvor vi mister politisk kontroll over viktig infrastruktur, sier Einar Frogner, leder av Nei til EU. 

Hvor blir det av strengere kjemikaliereguleringer?

29. okt. 2025

Revideringen av kjemikaliereguleringen REACH viser både hvordan prosesser i EU kan gå alt for treigt, hemmelighold fra EU-kommisjonen og makten til industrilobbyen.

Ja til nasjonal sjøltillit – nei til EU-tilpasning

27. okt. 2025

Nei til EU forventer at neiflertallet på Stortinget setter foten ned mot EU-tilpasning som begrenser norsk politisk handlefrihet og suverenitet.

Ikke kutt i støtten til EU-opplysning

16. okt. 2025

EU- og EØS-debatten har blusset opp de siste årene, samtidig foreslår regjeringen kutt i støtten til EU-opplysning.

Stortinget sier nei til å innføre resten av EUs fjerde energipakke

15. okt. 2025

Et stort flertall på Stortinget har sagt nei til å innføre ytterligere ett direktiv og fire forordninger i EUs fjerde energipakke. Regjeringen bør nå legge ned veto.

Avløpsdirektivet og hva Norge bør gjøre

08. okt. 2025

Elisabeth Lyngstad fra Norsk Vann holdt innledning om avløpsdirektivet på Nei til EUs fylkesledermøte 2. oktober.