Nei til EUs rådsmøte på Klækken hotell 26. og 27. april 2025.

Forsvar norsk fiskerilovgivning!

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Les mer om rådsmøtet

Gå til rådsmøtesiden

Norge har heldigvis unntak for fiskeri i EØS-avtalen. Vi har en fantastisk fiskerilovgivning som skal sørge for 

  • bærekraftige fiskebestander  
  • samfunnsøkonomisk lønnsomhet 
  • sysselsetting og bosetting i kystsamfunnene 

Og Deltakerloven slår fast at fangst på vår felleseide og viltlevende fisk i norsk farvann skal være forbeholdt norske fiskere. Vi skal ha en fiskereid fiskeflåte. Deltakerloven er nå under press.  

Arvingene til Ervik Havfiske søker om fritak fra Deltakerloven slik at de kan drive selskapet uten å være aktive fiskere. Det må ikke Nærings- og fiskeridepartementet gå med på! 

Vi er ikke i EU hvor det kun er markedet som styrer. Vi har fremdeles politisk kontroll over fiskeressursene. Dessverre har fiskeripolitikken lenge vært drevet på unntak fra lovverket. Nei til EU er derfor bekymret for ytterligere uthuling av lovverket.    

Gjeldssituasjonen i norsk fiskeflåte er uhåndterlig. Totalt er gjelden på over 60 milliarder kroner. Særlig er hav- og ringnotflåten tungt belånt. Gjeldssituasjonen er drevet frem av en utstrakt handel med fiskekvoter, der ideen er at man nok skal kunne selge kvotene igjen for en høyere pris enn hva man har betalt for den. Det kan ikke lenger skje. Det er etter hvert svært få som har kapital til å kunne kjøpe disse kvotene.  

Å utvide ordningen med kjøp og salg av norske fangstrettigheter, i hele det indre markedet, eller til å tillate personer som ikke står i fiskerimantallet, vil resultere i at norske fiskere stenges ute fra å kunne eie og drive norske fiskebåter på norsk viltlevende fisk. 

Stort bilde i toppen: Nei til EUs rådsmøte på Klækken hotell 26. og 27. april 2025. (Foto: Eivind Formoe)

reLATERT

Se alle arrangementer

Ny sak om suverenitet i Stortinget

27. mai 2025

Endringer i skipssikkerhetsloven medfører myndighetsoverføring til EØS-tilsynet ESA. Stortinget behandler lovendringen 2. juni.

Bit for bit

26. mai 2025

Regjeringen vil innføre EUs fjerde energipakke stykkevis og delt. Slikt blir det rettslig lapskaus av.

– Lav strømpris viktig for industrien

15. mai 2025

– Det er viktig for norsk industri at vi har en forutsigbar og lav strømpris, sier John-Peder Denstad.

Kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak

08. mai 2025

Innføring av EUs energieffektiviseringsdirektiv kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv. Nei til EU mener energieffektivisering i stedet bør gjennomføres med nasjonale krav, og at direktivene derfor må avvises i EØS.

EUs bygningsenergidirektiv kan ikke anses som EØS-relevant

07. mai 2025

Regjeringens forslag om å innføre EUs bygningsenergidirektiv avklarer ikke kostnader knyttet til gjennomføringen. Nei til EU mener direktivet ikke kan anses som EØS-relevant og må avvises.

Ingen grunn til bekymring for norske arbeidsplasser  

06. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Fornybardirektivet gir høy risiko for uforsvarlig saksbehandling

06. mai 2025

Nei til EU mener det er uklokt å innføre et direktiv som fastholder opprinnelsesgarantiordningen. Fornybardirektivets tidsfrist medfører høy risiko for uforsvarlig saksbehandling. 

Norgespris – plaster på et åpent sår  

05. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

EUs fjerde energipakke må behandles samlet, og ikke stykkevis og delt 

05. mai 2025

Nei til EU i høring for Stortingets energi- og miljøkomite.

EU-forordningen om kritiske råvarer må avvises

29. april 2025

Nei til EU vil bruke vetoretten i EØS mot EUs forordning om kritiske råvarer, og mener ny minerallov i større grad må sikre nasjonal kontroll over mineralressursene.

Norge står trygt utenfor EU

28. april 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Rådsmøtet feiret 20 år med nei-flertall

26. april 2025

Nei til EUs råd feiret at det i april 2025 har vært 20 sammenhengende år med nei-flertall på meningsmålingene om EU-medlemskap.