Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU.

Høyre og EUs energitvang

Stortinget skal over nyttår behandle regjeringens forslag om å underlegge Norge EUs energibyrå. Da kan EU regulere og bestemme over energipolitikken vår gjennom overvåkingsorganet ESA.

Nei til EU mener dette handler om å avgi kontrollen over vår viktigste evigvarende ressurs, fossefallene. Det handler om en forutsetning for norsk industri. Det handler om strømpris og forsyning i et kaldt langstrakt land. Det gjelder rett og slett arvesølvet vårt.

Mange er med god grunn bekymret for konsekvensene av å underlegge seg EUs energibyrå ACER. Fylkestingene både i Telemark og Nordland har relativt nylig sagt nei til en slik suverenitetsavståelse. Dette er bekymringer som Stortinget må ta på alvor!

Det er et dårlig utgangspunkt for denne viktige debatten når Høyres Lene Westgaard-Halle i Nationen lørdag 16. desember hevder at «å seie nei til Acer vil vere det same som å sette EØS-avtalen på spel». Mener altså Westgaard-Halle at Norge faktisk ikke har noen reservasjonsrett i EØS (også kalt vetoretten)? Er det slik at Norge i EØS er bastet og bundet, og ikke har noen muligheter til unntak fra de reglene som kommer fra EU, selv når de opplagt går på tvers av norske interesser?

Nei til EU mener Norge kan forhandle frem en bedre og mer demokratisk handelsavtale med EU enn dagens EØS-avtale. Samtidig vil vi bruke de unntaksmulighetene EØS-avtalen faktisk har for å sikre norske interesser. Mange EØS-tilhengere snakker varmt om avtalens handlingsrom og at det her ligger store muligheter for nasjonal politikk. Sittende regjering og Høyre snakker også om dette. Skal vi tro Westgaard-Halle er det fryktelig trangt i Høyres såkalte handlingsrom. Den eneste handlingen er å ville knytte Norge til EU på stadig nye måter.

Innlegget er trykt i Nationen 21.12.17.

Stort bilde i toppen: Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU. (Foto: Eivind Formoe)

reLATERT

Se alle arrangementer

Nei til EU podkast: Burde Norge komme med en reaksjon på EUs jerntoll?

05. des. 2025

I denne korte miniepisoden av Nei til EUs podkast diskuterer Einar Frogner og Alexander Fossen Lange den nye EU-tollen på norske ferrolegeringer.

Regjeringen må stå opp for norske interesser

04. des. 2025

EUs nye toll på norske ferrolegeringer viser at EØS-avtalen ikke er verdt papiret den er skrevet på, skriver Einar Frogner i Nei til EU.

Vil ikke bukke, nikke og neie for EU

02. des. 2025

– Vi har alt å tjene på godt samarbeid med våre naboland. Men vi har ikke noe å tjene på at det skal gå automatikk i at det som bestemmes i Brussel skal alltid godtas i det norske Stortinget, fastslo Senterparti-leder Trygve Slagsvold Vedum i EU/EØS-debatten.

Et norsk mottrekk?

01. des. 2025

Å svare på EUs jerntoll med mottiltak vil ivareta både norske økonomiske interesser og EØS-avtalens prinsipper.

EUs jerntoll mot Norge

25. nov. 2025

EØS-avtalen skulle utelukke toll på industrivarer, men nå har EU innført kvoter og toll på ferrolegeringer fra Norge og Island. Hva koster EUs toll, og hva er konsekvensene for norsk industri?

Ja-sidas fallitt i møte med EU-makta

25. nov. 2025

Har vi ei regjering som har som eneste strategi å logre for Brussel og håpe at de ikke banker oss opp enda en gang?

Legg ned veto mot dei nye energidirektiva!

21. nov. 2025

Nei til EU meiner at dei grunnleggjande problema ved EUs fjerde energipakke ikkje berre består, men også blir forverra gjennom dei reviderte utgåvene av direktiva.

EØS-avtalen har spilt fallitt

20. nov. 2025

EUs nye tollsatser overfor Norge viser at vi må tenke nytt om vårt forhold til unionen.

EUs tollavgjørelse om norske ferrolegeringer er uakseptabel 

13. nov. 2025

EU har gjort det klart at det legges opp til at Norge vil rammes av toll på ferrolegeringer.

Nei til EU krever veto mot de nye energidirektivene

11. nov. 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 9. november 2025.

Ingen seier i saken mot minstelønn 

11. nov. 2025

I dag avsa EU-domstolen sin dom i saken om minstelønnsdirektivet.  – Nå må regjeringa stå på kravet om at minstelønnsdirektivet ikke er EØS-relevant, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.  

På tide å få jernbanen tilbake på rett spor, Støre?

11. nov. 2025

AP, SV, Rødt, Sp og MDG stemte nei til innføring av jernbanepakke 4. Disse fem partiene har i dag flertall på stortinget. Det er på tide å få tilbake politisk kontroll over jernbanen.