Island: Acer vil kunne ødelegge konkurranseevnen

– Islandsk Acer-medlemskap medfører en betydelig risiko for Islands økonomi og vår levestandard, sier Bjarni Jónsson.

Jónsson er sivilingeniør i elektroteknikk og styremedlem i den islandske nei-organisasjonen Heimssýn. Han er aktuell med en ny video på norsk der han viser de alvorlige konsekvensene en Acer-tilknytning vil kunne få for Island.

– Islands kraftsystem er et kombinert system forsynt sytti prosent av vannkraft og tretti prosent av geotermisk kraft. EU sitt kraftsystem er 74 prosent basert på fossil energi og 26 prosent på fornybare kilder.

  • Se videoen her: [Artikkelen fortsetter under videoen]

Betydelig risiko

– Om det islandske kraftmarkedet blir integrert i EU sitt kraftmarked vil prisdannelsen bli fullstendig unaturlig for forholdene i Island. Kraftprisen vil kunne ødelegge arbeidslivets konkurranseevne. Islandske energikilder vil ikke lenger forsyne kraft til konkurransedyktige priser innenlands.

– Derfor medfører islandsk medlemskap i Acer en betydelig risiko for Islands økonomi og vår levestandard. EU lager tiårige nettutviklingsplaner som omfatter en liste over prioriterte prosjekter. På denne lista finner vi Ice Link, en kraftkabel mellom Island og Skottland, som skal stå ferdig i 2027.

Kan Island si nei til kraftkabel?

– Kan Island si nei til en utenlandsk kraftkabel om Acer ønsker en slik? Dersom Alltinget sier ja til EUs energiunion og dermed avgir suverenitet til EUs energibyrå Acer, vil en eventuell tvist om en slik kabel bli avgjort innenfor EUs rettssystem. Ikke i Islands rettssystem.

– Et islandsk nei til en utenlandskabel ville bryte med selve grunntanken for energiunionen.

– Acer og den islandske avleggeren RME har til oppgave å overvåke at Island følger EUs nettutviklingsplan. Ved å opprette RME og innlemme den tredje energimarkedspakken i energiloven vil Island godta dette premisset.

– Acer skal arbeide for gjennomføring av EUs nettutviklingsplan og vil starte forberedelse til realisering av Ice Link om Alltinget ikke bruker sin vetorett mot EUs energipakke i EØS.

reLATERT

Se alle arrangementer

Partienes EU/EØS-standpunkt før valget i 2025!

18. juni 2025

Se presentasjonen av Nei til EUs nye rapport med Einar Frogner og Morten Harper.

Nei til EU krever full stans i nye energiregler fra EU

13. juni 2025

Et stortingsflertall av Arbeiderpartiet, Høyre, Venstre, KrF og MDG har i dag vedtatt innføring av fornybardirektivet, bygningsenergidirektivet og energieffektiviseringsdirektivet. Nei til EU krever nå full stans i innføring av nye energiregler fra EU.

Nei til EU mobiliserer mot energipakke 4: Stortinget må si nei til EU-direktiver!

11. juni 2025

Markering torsdag 12. juni 16.00 på Eidsvolds plass. 

Vårt vern mot elektrosjokk: Ut av EUs energiunion!

06. juni 2025

Strømpriskrisa rammer vanlige folk, industri og landbruk. Ta tilbake kontrollen!

EU-sak mot Danmark om fornybardirektivet

05. juni 2025

EU-kommisjonen setter makt bak fornybardirektivets tidsfrister og andre krav for raskere behandling av kraftutbygging. Nå har kommisjonen åpnet sak også mot Danmark.

EUs fjerde energipakke må avvises samlet

03. juni 2025

Nei til EU trapper nå opp arbeidet mot EUs fjerde energipakke foran Stortingets behandling fredag 13. juni.

Jonas og Ernas EU-allianse er skadelig for Norge 

28. mai 2025

– Det kan koste Jonas Gahr Støre statsministerposten at han går i kompaniskap med Erna Solberg for å starte innføringen av EUs fjerde energipakke, sier Nei til EU-leder Einar Frogner.

Ny sak om suverenitet i Stortinget

27. mai 2025

Endringer i skipssikkerhetsloven medfører myndighetsoverføring til EØS-tilsynet ESA. Stortinget behandler lovendringen 2. juni.

Bit for bit

26. mai 2025

Regjeringen vil innføre EUs fjerde energipakke stykkevis og delt. Slikt blir det rettslig lapskaus av.

Ny De Facto-rapport om kraftpolitikk og norsk industri

22. mai 2025

Last ned rapporten «Pris og prioritering: To kraftige utfordringer for norsk industri», skrevet av Isak Lekve i De Facto.

– Lav strømpris viktig for industrien

15. mai 2025

– Det er viktig for norsk industri at vi har en forutsigbar og lav strømpris, sier John-Peder Denstad.

Kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak

08. mai 2025

Innføring av EUs energieffektiviseringsdirektiv kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv. Nei til EU mener energieffektivisering i stedet bør gjennomføres med nasjonale krav, og at direktivene derfor må avvises i EØS.