Kraftbørsen Nord Pool følger strømflyten og styrer handelen på spotmarkedet. Reguleringsmyndigheten for energi (RME) har tilsyn med børsen.

Kraftmyndighet utenfor kontroll

Det er både tilslørende og feilaktig å beskrive RME som en «norsk» myndighet, skriver Morten Harper i dette innlegget i avisa Klassekampen.

Konserndirektør i Statnett Gunnar G. Løvås skriver i et innlegg om strømpris og kraftbørs at «[n]orske myndigheter ved NVEs organ RME utøver tilsyn med kraftbørsen.» (Klassekampen 7. februar). Hvordan kan Løvås mene at «norske myndigheter» har et slikt tilsyn, når EØS-regelverket sier at RME (Reguleringsmyndigheten for energi) er uavhengig av nasjonal styring?

morten_harper
Morten Harper er utredningsleder i Nei til EU

Det tidligere Elmarkedstilsynet ble omgjort til RME i forkant av Norges tilslutning til EUs energipakke 3. Selv om RME inngår i kontorfellesskapet til NVE, er RME en uavhengig myndighet som styrer og fastsetter vilkår for nettselskaper, forsyning og kraftmarkedet. RME skal føre tilsyn med at reglene i EUs energipakker blir fulgt, og effektuere vedtak i Norge fra EU-byrået ACER som kommer via ESA.

Elmarkedsdirektivet, som inngår i Energipakke 3, fastslår i artikkel 35 at RME skal være helt uavhengig av norske myndigheter og kan ikke motta instrukser fra dem. Dette er nedfelt i energiloven § 2-3, andre ledd: «Reguleringsmyndigheten og klagenemnda er uavhengige og kan ikke instrueres om utøvelsen av tillagt myndighet.»

Det er EØS-regelverket som styrer RME. Norske myndigheter har gjennom innføringen av Energipakke 3 frasagt seg muligheten til å påvirke eller overstyre. Det er både tilslørende og feilaktig å beskrive RME som en «norsk» myndighet. For å ta tilbake den nasjonale kontrollen, kreves det en reforhandling av energiregelverket i EØS-avtalen.

Morten Harper er jurist og utredningsleder i Nei til EU.

Innlegget sto på trykk i Klassekampen 24. februar under overskriften «Tar feil om krafttilsyn».

Stort bilde i toppen: Kraftbørsen Nord Pool følger strømflyten og styrer handelen på spotmarkedet. Reguleringsmyndigheten for energi (RME) har tilsyn med børsen. (Foto: Nord Pool, Irja Hendel)

reLATERT

Se alle arrangementer

Ingen grunn til bekymring for norske arbeidsplasser  

06. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Fornybardirektivet gir høy risiko for uforsvarlig saksbehandling

06. mai 2025

Nei til EU mener det er uklokt å innføre et direktiv som fastholder opprinnelsesgarantiordningen. Fornybardirektivets tidsfrist medfører høy risiko for uforsvarlig saksbehandling. 

Norgespris – plaster på et åpent sår  

05. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

EUs fjerde energipakke må behandles samlet, og ikke stykkevis og delt 

05. mai 2025

Nei til EU i høring for Stortingets energi- og miljøkomite.

EU-forordningen om kritiske råvarer må avvises

29. april 2025

Nei til EU vil bruke vetoretten i EØS mot EUs forordning om kritiske råvarer, og mener ny minerallov i større grad må sikre nasjonal kontroll over mineralressursene.

Regjeringen vil starte innføringen av Energipakke 4 - Nei til EU krever veto

22. april 2025

Forslagene om å innføre EUs fornybardirektiv, energieffektiviseringsdirektiv og bygningsenergidirektivet er nå til behandling i Stortinget.

Forslag om nei til EUs fjerde energipakke i Stortinget

09. april 2025

10. april behandler Stortinget flere representantforslag om kontroll med krafta, EUs fjerde energipakke og ut av ACER.

Vett 1 2025 EUs energiunion og fjerde energipakke

03. april 2025

Ren energi eller dysfunksjonelt marked? Det er tema i Vett 1 2025 EUs energiunion og fjerde energipakke.

Seminar og fanemarkering i regi av Industriaksjonen

01. april 2025

Oslo 26. mars 2025. Kort oppsummering av Toril Mongstad, fylkesleiar Hordaland Nei til EU.  

Er EUs energisparemål effektivt?

28. mars 2025

Energieffektiviseringsdirektivet kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv.

Aksjonsdag 26. mars: Veto mot EUs fjerde Energipakke

24. mars 2025

Industriaksjonen i lag med en rekke LO lokalorganisasjoner arrangerer aksjonsdag onsdag 26. mars. Bli med du også!

Norge som et selvstendig land i verden, ikke i EU

17. mars 2025

Uttalelse fra årsmøtet i Buskerud Nei til EU 2025. Vi vil ha norske politikere som forstår at de er valgt for å representere folket og for å jobbe for norske interesser, og ikke for å være EUs agenter i Norge.