Innledere og deltakere på kvinnekonferansen. Fra venstre: Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU; Ana Azaria, leder av franske Femmes Égalité, Reidun Heggen Berntsen, leder av Ungdom mot EU; Margaret Eide Hillestad, leder av kvinneutvalget i Nei til EU; Cathrine Pedersen, Kvinder i Kamp, Danmark; Carmen Freire; Katia Steinhart fra Femmes Égalité.

Kvinner i Europa står sammen for velferdskrav!

«Kvinner fra Norge, Danmark og Frankrike står sammen om å forsvare universelle og offentlig finansierte velferds- og helsetjenester av høy kvalitet», heter det i denne uttalelsen fra kvinnekonferansen til Nei til EU.

Budsjettkutt, sentralisering og privatisering av stadig flere av våre helse-, føde- og velferdstilbud feier som en orkan over Europa. Angrepene på velferden rammer særlig kvinnene. Dette fremgår tydelig av erfaringer fra Danmark, Frankrike og Norge, erfaringer som har blitt utveksla og analysert på Nei til EUs kvinnekonferanse i Oslo 2. og 3. november 2019.

«Angrepene på velferden rammer særlig kvinnene»

EU er sentral i å fremme denne nyliberale politikken, og EØS-landet Norge følger ofte etter det som allerede er vedtatt i EU. Men på noen områder går Norge enda lengre enn enkeltland i EU, blant annet når det gjelder egenandeler på helsetjenester.

De ansvarlige for denne politikken er ikke bare EU, men også nasjonale regjeringer som vil gå enda fortere fram.

Eksempler er fri flyt av helsetjenester som skaper nye utfordringer for nasjonale og internasjonale helseinstitusjoner på grunn av økende antibiotikaresistens. Store private konserner som bl.a. franske Orpea og Korian står parat til å overta for offentlige helseinstitusjoner og sykehus i Europa når sjansen byr seg. De kan komme til å melde seg på i kampen om velferdsprofitt også i land som Danmark og Norge.

– Ikke bare fortjener vi gode velferdstjenester, vi gjør krav på dem!

Kvinner fra Norge, Danmark og Frankrike står sammen om å forsvare universelle og offentlig finansierte velferds- og helsetjenester av høy kvalitet. Ikke bare fordi vi fortjener det, men fordi vi har krav på det!

STORT BILDE Fra venstre: Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU; Ana Azaria, leder av franske Femmes Égalité, Reidun Heggen Berntsen, leder av Ungdom mot EU; Margaret Eide Hillestad, leder av kvinneutvalget i Nei til EU; Cathrine Pedersen, Kvinder i Kamp, Danmark; Carmen Freire; Katia Steinhart fra Femmes Égalité.

Stort bilde i toppen: Innledere og deltakere på kvinnekonferansen. Fra venstre: Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU; Ana Azaria, leder av franske Femmes Égalité, Reidun Heggen Berntsen, leder av Ungdom mot EU; Margaret Eide Hillestad, leder av kvinneutvalget i Nei til EU; Cathrine Pedersen, Kvinder i Kamp, Danmark; Carmen Freire; Katia Steinhart fra Femmes Égalité. (Nei til EU)

reLATERT

Se alle arrangementer

8. mars 2023: Kjerringer mot at EU skal styre strømmen

08. mars 2023

Uttalelse fra kvinnepolitisk utvalg til 8. mars.

– Bli med på kvinnedagen 8. mars!

06. mars 2023

Reidun Berntsen Heggen oppfordrer alle til å gå under parolen til «Kjerringer mot at EU skal styre strømmen» på kvinnedagen.

Euro i dyrtid

05. des. 2022

Halvparten av EU-borgerne frykter for egen økonomi i prisgaloppen. Gir euroen en vei ut av krisen eller gjør fellesmynten vondt verre?

Arbeidslivet for kvinner i EU 

21. nov. 2022

Kvinner i EU har i dag en lavere tilgang på arbeidslivet enn menn og kvinner tjener også mindre enn menn.

En brei, antirasistisk organisasjon

20. okt. 2022

Nei til EU kan bli en slagkraftig og brei organisasjon om vi klarer å markere oss med en tydelig antirasistisk profil.

Folkets nei på Stortinget

13. okt. 2022

– Som en bred neiside må vi øke bevisstheten i befolkningen om lover som kommer fra EU, være på hugget og ikke passiviseres av EU-regelverk.

Standpunkt 3-2022

13. okt. 2022

I dette nummeret av Nei til EUs avis Standpunkt kan du blant annet lese intervju med Sofie Marhaug og Marit Knutsdatter Strand, som sitter på Stortinget for Rødt og Senterpartiet.

EU-regler for dyr og mat: EØS-avtalen plager oss

09. juni 2022

Mer bruk av antibiotika og kasting av gode egg kan bli resultatet av nye mat- og dyreregler på veg fra EU.

30 år med indre marked 

12. mai 2022

Når markedsliberalismen overbelaster velferdspolitikken 

Kjerringer mot at EU styrer strømmen 

07. mars 2022

I år kommer jeg til å gå under parolen «kjerringer mot at EU styrer strømmen». Dette er ikke ny parole fra Nei til EU, men med tanke på vinterens strømkrise har denne parolen vist seg å være brennende aktuell.

Endelig kan vi møtes igjen! 

08. okt. 2021

Nei til EU feirer åpningen av landet med å arrangere fiskerikonferanse, faglig konferanse, kvinnekonferanse, landbrukskonferanse og førkonferanse før Trondheimskonferansen.

Standpunkt 5-2017

15. juni 2021

Standpunkt 5-2017, publisert september 2017