Nytt styre i Møre og Romsdal Nei til EU

Jan David Anti er valgt til ny leder i Møre og Romsdal Nei til EU. Han er bygningsarbeider, opprinnelig fra Karasjok, men nå bosatt i Kristiansund.

Thove Marie og Jan David
Thove Marie Langness, nestleder og Jan David Anti, leder

Med seg som nestleder får han Thove Marie Langness, som jobber som barn og ungdomsarbeider ved skole på Frei. Hun er opprinnelig fra Isfjorden i Romsdalen. 

De øvrige i styret er Rolf Arne Hamre, som også er leder i Molde Sp, Sidsel Holm Frøseth, Line Skår, Ståle Melby, Svein, E. Steinshamn, Johannes Bae, Marianne Bolme og Ståle Melby.

Styret i Nei til EU er kraftig forynget etter siste årsmøte. Der takket blant andre Lars Dahle, som har vært leder under EU-avstemningen og også leder de siste 5 årene av. Som i andre organisasjoner har aktiviteten vært liten under koronaen, men det nye styret satser nå på å bygge opp kontaktnettet spesielt i byene - og øke aktiviteten.

Klar for ny EU-kamp
Både Høyre og andre parti har annonsert ny EU-kamp, mest på bakgrunn av krigen i Ukraina. Det mener styret kan slå begge veger.


- EU er ingen fredsorganisasjon. Det vi ser er at Høyre og Ap i sin EU-iver har knyttet Norge alt for sterkt til EU gjennom EØS. Blant annet har de avviklet beredskapslager for korn, slik at Norge i følge NRK nå på søndag er et av landene som har lavest selvforsyning, sier nestleder Thove Marie Langness.


- På toppen av dette har de greid å sørge for å gi bort det overskuddet av strøm vi har, slik at folk nå opplever tomme vannmagasin, strømkrise og dyrtid på strøm og drivstoff. Både i 1972 og 1994 stemte folk for at vi skulle ta vare på våre egne ressurser og styre oss selv. Vi tror folk faktisk ser behovet for det fremdeles, avslutter Langness.

I høst er det 50 år siden den første avstemningen om EU-medlemskap, noe som skal markeres av organisasjonen. Den gangen var navnet Folkebevegelsen mot medlemskap i EF, med den karismatiske advokaten Arne Haugestad som daglig leder.

Bildet øverst: Styret samlet til styreseminar i Molde 8-9 april 2022

reLATERT

Se alle arrangementer

Kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak

08. mai 2025

Innføring av EUs energieffektiviseringsdirektiv kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv. Nei til EU mener energieffektivisering i stedet bør gjennomføres med nasjonale krav, og at direktivene derfor må avvises i EØS.

Forsvar norsk fiskerilovgivning!

08. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

EUs bygningsenergidirektiv kan ikke anses som EØS-relevant

07. mai 2025

Regjeringens forslag om å innføre EUs bygningsenergidirektiv avklarer ikke kostnader knyttet til gjennomføringen. Nei til EU mener direktivet ikke kan anses som EØS-relevant og må avvises.

Ingen grunn til bekymring for norske arbeidsplasser  

06. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Fornybardirektivet gir høy risiko for uforsvarlig saksbehandling

06. mai 2025

Nei til EU mener det er uklokt å innføre et direktiv som fastholder opprinnelsesgarantiordningen. Fornybardirektivets tidsfrist medfører høy risiko for uforsvarlig saksbehandling. 

Norgespris – plaster på et åpent sår  

05. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

EUs fjerde energipakke må behandles samlet, og ikke stykkevis og delt 

05. mai 2025

Nei til EU i høring for Stortingets energi- og miljøkomite.

EU-forordningen om kritiske råvarer må avvises

29. april 2025

Nei til EU vil bruke vetoretten i EØS mot EUs forordning om kritiske råvarer, og mener ny minerallov i større grad må sikre nasjonal kontroll over mineralressursene.

Uten innsyn

28. april 2025

Kan domstolene berge europeisk offentlighet fra EU-kommisjonens stadig strengere hemmelighold?

Rådsmøtet feiret 20 år med nei-flertall

26. april 2025

Nei til EUs råd feiret at det i april 2025 har vært 20 sammenhengende år med nei-flertall på meningsmålingene om EU-medlemskap.

Rådsmøte 26.–27. april

26. april 2025

Her kan du følge vedtak fra Nei til EUs rådsmøte på Klækken Hotell i Hønefoss.

Regjeringen vil starte innføringen av Energipakke 4 - Nei til EU krever veto

22. april 2025

Forslagene om å innføre EUs fornybardirektiv, energieffektiviseringsdirektiv og bygningsenergidirektivet er nå til behandling i Stortinget.