Nei til EU markerte åpningen av Høyesteretts behandling i januar ved å sende EUs energipakke i retur.

Et EU og EØS til besvær

Tidene forandrer seg. For å nevne noe; Storbritannia har gått ut av EU og NEI TIL EU har vunnet fram i Høyesteretts plenum å kunne føre sak mot Staten i Acer-saken.

Hva er det nå som får folk til å holde så hardt på EØS-avtalen? Vet de at vi aldri sa opp handelsavtalen fra 1973. Avtalen er oppdatert mange ganger. Denne vil ligge i bunnen for forhandlinger videre. Vi ser at etter Brexit er det fullt mulig å få bedre avtaler på mange områder, det uten suverenitetsavståelser. Brexit gir Storbritannia tollfrihet på fisk, både rund fisk og bearbeidet fisk. De får i 2025 råderett over eget hav. Med EØS-avtalens tollsatser vil vi på dette området nærmest framstå som en råvareeksportør til EU og vi ekskluderer oss selv fra å selge verdens beste fiskeprodukter på grunn av høye tollsatser. Canada og Japan har også bedre avtaler for fisk enn Norge. Industrivarer er også allerede godt sikret med avtalen mellom EF og Norge fra 1973. Kina handler sømløst med EØS selv uten avtale.

Storbritannia har gått ut av EU, men EU skal ha større innbetalinger fra Norge. Er det rimelig når negativ handelsunderskudd er på 35 milliarder kroner med en import av landbruksvarer fra EU på 42 milliarder? Vi burde fått betalt fra EU og ikke betale. Tror folk virkelig at ikke EU vil ha en moderne handelsavtale med Norge når land der EU har mer nettoimport fra får det til?

EØS-avtalen har ikke bare negative sider. Samarbeid om standardisering og like normer bør vi få med i en ny handelsavtale. EØS-avtalen må sies opp når vi har en god handelsavtale på plass. Jeg mener den rekkefølgen vil føre til forutsigbarhet. Reforhandling av EØS-avtalen vil være en dårlig løsning. Men før barnefaren til EØS, Støre, får motbør fra sine og fagbevegelsen vil vi måtte leve med avtalen. Skjønner det vil være et nederlag for Støre å forhandle ny handelsavtale med EU, men tror det vil være bra for AP.

Det som er ille er at EU gjennom EØS-avtalen har forrang over norske lover. Fra 1.1.2021 kan kommunalt eide arbeidsmarkedsbedrifter måtte bli anbudsutsatt. I det store og hele vil det si at våre svakeste gruppe kan bli sentralisert da det ikke blir lønnsomt å drifte disse på en kommersiell måte. Disse må kanskje flytte fra trygge omgivelser til noe som har vært tryggheten i livet. Regjering og Stortinget har ikke reservert seg fra dette direktivet. Vi er på tur mot et liberalistisk samfunn der markedet skal råde på alle felter. Som kommunestyrerepresentant ser jeg at EU også har stor inngripen i kommunestyresalen. Den norske modellen er under angrep. EØS er en tvangstrøye. Vi får håpe at Høyesteretts avklaring om at det blir rettssak i Acer-saken er begynnelsen på slutten for EØS. Grunnloven er tatt på alvor og jeg håper vi får en sak som skaper presidens. Bli med i Nei til EU og bli med i kampen. Kampen er stor og omfattende og vi trenger DEG på laget.

Stort bilde i toppen: Nei til EU markerte åpningen av Høyesteretts behandling i januar ved å sende EUs energipakke i retur. (Foto: Eivind Formoe )

reLATERT

Se alle arrangementer

Vi må få kontroll på krafta

30. aug. 2025

Stem på parti som har de samme måla som vi har, når det gjelder å få kontroll på krafta, oppfordrer Ståle Knoff Johansen.

Nord-Trøndelag kan bli nei til EU bastion

30. aug. 2025

Din stemme avgjør: Alle som er inne på Stortinget, basert på meningsmålinga i mai, ville stemt nei i en folkeavstemning om EU-medlemskap.

Her er svarene fra Troms-kandidatene

29. aug. 2025

Finn din neste stortingsrepresentant fra Troms her!

Stem på ein neikandidat i Troms!

29. aug. 2025

Før valget vil Troms Nei til EU informere om kva partia og kandidatane står for i EU-spørsmålet.

Fornybardirektivet undergraver målene i Naturavtalen

29. aug. 2025

Det finnes mange måter å få til en reell grønn omstilling – det klarer vi best om vi står utenfor EUs energiunion.

Jernbanekaos i Vestfold – hvorfor det, egentlig?

28. aug. 2025

Bakom synger EØS-avtalen, som skal fremme konkurranse for enhver pris, og som mener statlig drift og samordning er en uting.

EØS-avtalen: Nødvendig for norsk handel? 

28. aug. 2025

Det er velkjent og naturlig at mye av norsk eksport går til EU og EØS, selv om andelen er lavere enn for bare noen år siden. Storbritannia er utenfor EU og en av Norges største handelspartnere. 

– Ta kontroll over krafta!

26. aug. 2025

– Nei til EU krever at Stortinget sier nei og legger ned veto mot EUs energipakke 4, sier Heidi Larsen, nestleder i Nei til EU.

Hva skal du stemme?

22. aug. 2025

Er det ikke bare for SV og Rødt å si det samme som Vedum?

22. aug. 2025

Det enkleste er at SV og Rødt ikke inngår budsjettsamarbeid uten at Ap garanterer at det ikke innføres nye energidirektiv, spesielt EUs fjerde energipakke.

Dyrenes brexit

18. aug. 2025

Keir Starmer har myket opp forholdet mellom London og Brussel, men våger ikke å svekke dyrevelferden til EU-nivå.

Solid flertall til neisida

11. aug. 2025

Neisida har et solid forsprang på jasida med 55 prosent nei og 33 prosent ja, viser en ny meningsmåling fra Opinion.