Kommer strømprisen til å øke ytterligere?

Ja, det skal vi ikke se bort fra. Vi har så vidt begynt på januar, og erfaring tilsier at det blir en kald bolk hver eneste vinter. Magasinene våre er nedtappa og eksporten foregår for fullt. Etter mitt syn så er det jeg vil kalle «galskapens politikk».

Innlegget står også på trykk hos bl.a. GD

La oss begynne i 2013 da Tord Lien, Frp, ble olje og energiminister i regjeringen Solberg. Han var helt tydelig på hva slags retning Frp ville gå i energipolitikken. Han var tydelig på at Norge trengte flere kabler til utlandet for å få opp strømprisen. Frp er jo et markedsliberalistisk parti.

Den tredje energimarkedspakken ble innlemmet i EØS-avtalen ved beslutning i EØS-komiteen 5 mai 2017. Prop. 5 L (2017-2018) er det endringer i Energiloven pga tredje energimarkedspakke. Alt skulle legges til rette.

Sommeren 2015 inngikk Regjeringen Solberg avtale med flere land i EU, deriblant Tyskland, Danmark og Sverige, men det var flere, i alt 8 land. Det skulle være mest mulig fri flyt av kraft og at Norge ikke skulle kunne regulere eksporten. Slik som de liberalistiske partiene Frp og Høyre liker det. Om nordmenn fryser eller om industrien vår mister sitt konkurransefortrinn og at småbedrifter, bønder, vanlige folk m.flere sliter, det brydde Erna Solberg seg ikke noe om. For alt dette er en varslet katastrofe for mange husstander og andre.

I mars 2018 ble ACER vedtatt i Stortinget med simpelt flertall. Da ga vi bort styringa over energien vår. Det vekker harme når jeg hører debatten på nrk etter avstemminga, hva Solvik-Olsen får seg til å si «ACER er et kontrollorgan». Totalt feil! Regjeringen Solberg gjennomførte fra og med 1 november i 2019 de nødvendige forskriftene for å gjøre EU-lover for elektrisk energi og gass gjeldene i Norge gjennom EØS-avtalen. Det betyr at deler av virksomheten til NVE, blir gjort uavhengig av norske myndigheter. Det samme gjelder RME som NVE omtaler som «nasjonal reguleringsmyndighet for kraftmarked og nettsystem i Norge». Men RME er opprettet som følge av EUs lovverk, er ikke mer nasjonalt enn at det ikke kan påvirkes av norske myndigheter.

Olje og energiminister Persen AP, bare «mumler», og i et skriv til Stortinget er hun redd for motreaksjoner hvis vi begrenser eksporten. Hun nevner ikke hvilke forpliktelser, men det kan hende hun mener EØS-avtalen. Det er litt rart at vi skal få motreaksjoner når Sverige som er EU-land begrenser sin eksport til Norge. Det blir snakket om handlingsrommet i EØS, men i realiteten er det vel nærmest et bøttekott.

Vannstanden i vannmagasinene våre er på et historisk lavt nivå og samtidig som Norge går inn i vinteren med halvfulle magasiner, så fortsetter eksporten i for fullt.

I disse dager ser vi at Solvik-Olsen, Frp og Tina Bru Høyre, tidligere olje og energiminister, er framme i media med sine «krokodilletårer» om at det ikke blir gjort nok for norske husstander og andre. Det er noe som kalles «frekkhetens nådegave» det må de to være i besittelse av. Nå legger de skylda på den nye regjeringen.

Åse Nordnes

Sel og Heidal Nei til EU

 

 

reLATERT

Se alle arrangementer

Partienes EU/EØS-standpunkt før valget i 2025!

18. juni 2025

Se presentasjonen av Nei til EUs nye rapport med Einar Frogner og Morten Harper.

Nei til EU krever full stans i nye energiregler fra EU

13. juni 2025

Et stortingsflertall av Arbeiderpartiet, Høyre, Venstre, KrF og MDG har i dag vedtatt innføring av fornybardirektivet, bygningsenergidirektivet og energieffektiviseringsdirektivet. Nei til EU krever nå full stans i innføring av nye energiregler fra EU.

Nei til EU mobiliserer mot energipakke 4: Stortinget må si nei til EU-direktiver!

11. juni 2025

Markering torsdag 12. juni 16.00 på Eidsvolds plass. 

Vårt vern mot elektrosjokk: Ut av EUs energiunion!

06. juni 2025

Strømpriskrisa rammer vanlige folk, industri og landbruk. Ta tilbake kontrollen!

EU-sak mot Danmark om fornybardirektivet

05. juni 2025

EU-kommisjonen setter makt bak fornybardirektivets tidsfrister og andre krav for raskere behandling av kraftutbygging. Nå har kommisjonen åpnet sak også mot Danmark.

EUs fjerde energipakke må avvises samlet

03. juni 2025

Nei til EU trapper nå opp arbeidet mot EUs fjerde energipakke foran Stortingets behandling fredag 13. juni.

Jonas og Ernas EU-allianse er skadelig for Norge 

28. mai 2025

– Det kan koste Jonas Gahr Støre statsministerposten at han går i kompaniskap med Erna Solberg for å starte innføringen av EUs fjerde energipakke, sier Nei til EU-leder Einar Frogner.

Ny sak om suverenitet i Stortinget

27. mai 2025

Endringer i skipssikkerhetsloven medfører myndighetsoverføring til EØS-tilsynet ESA. Stortinget behandler lovendringen 2. juni.

Bit for bit

26. mai 2025

Regjeringen vil innføre EUs fjerde energipakke stykkevis og delt. Slikt blir det rettslig lapskaus av.

Ny De Facto-rapport om kraftpolitikk og norsk industri

22. mai 2025

Last ned rapporten «Pris og prioritering: To kraftige utfordringer for norsk industri», skrevet av Isak Lekve i De Facto.

– Lav strømpris viktig for industrien

15. mai 2025

– Det er viktig for norsk industri at vi har en forutsigbar og lav strømpris, sier John-Peder Denstad.

Kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak

08. mai 2025

Innføring av EUs energieffektiviseringsdirektiv kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv. Nei til EU mener energieffektivisering i stedet bør gjennomføres med nasjonale krav, og at direktivene derfor må avvises i EØS.