FEANTSA, fra rapporten "Fourth Overview of Housing Exclusion in Europe 2019"

Flere hjemløse i EUs indre marked

Europeiske hjelpeorganisasjoner advarer om en økende krise for hjemløse, og mener EUs frie flyt forsterker problemene.

EUs traktatfestede bestemmelser om fri flyt av arbeidskraft, som også er nedfelt EØS-avtalen, er en drivkraft for sosial dumping i Norge og mange europeiske land. De store utfordringene i arbeidslivet var noe av bakteppet for brexitavstemningen, og den britiske regjeringen sier den nå skal få slutt på bruken av underbetalt arbeidskraft blant annet i helsesektoren.

Fri bevegelse av arbeidskraft kan være et gode for den med særskilt kompetanse og sterke forutsetninger i arbeidsmarkedet, men for mange er det en «frihet» til å bli utnyttet. Nå advarer europeiske hjelpeorganisasjoner om en økende krise for hjemløse, og mener EUs frie flyt forsterker problemene.

– EU har moralsk ansvar

Mens rekordmange borgere nå bor og arbeider i et annet EU-land, stiger også antallet europeere som flytter til et annet land og ender opp på gata, skriver nettavisen Politico.eu. Tall fra organisasjoner som hjelper hjemløse, viser at en stor andel kommer fra andre EU-land.

Direktør Freek Spinnewijn i FEANTSA, det europeiske nettverket for organisasjoner som arbeider med hjemløse, peker i artikkelen på koblingen mellom fri flyt og hjemløshet:

– Moralsk så bærer EU deler av ansvaret. Det er synd at de lukker øynene for den negative konsekvensen av fri bevegelse.

Antallet hjemløse har økt med 70 prosent

En rapport fra FEANTSA viser at det er minst 700 000 hjemløse i EU, og det er en økning på 70 prosent i løpet av ti år. I Brussel lever mange hjemløse på gatene og i metrostasjonene rundt det såkalte EU-kvartalet, der EU-kommisjonen, rådet og parlamentet holder til.

– Her tigger uteliggere om småpenger fra noen av EUs best betalte myndighetspersoner og diplomater, skriver Politico.

Stort bilde i toppen: FEANTSA, fra rapporten "Fourth Overview of Housing Exclusion in Europe 2019"

reLATERT

Se alle arrangementer

Er euro valgfritt?

04. nov. 2025

Nye medlemsland i EU er pålagt å innføre euro med felles pengepolitikk.

ESA åpner sak mot Norge: Kampen om kontrollen over jernbanen

04. nov. 2025

Nei til EUs podcast med Helga Hustveit og Morten Harper, politiske rådgivere i Nei til EU.

Nei til EU krever politisk kontroll over jernbanen  

30. okt. 2025

– Nå ser vi de langsiktige konsekvensene av tilslutninga til jernbanepakke 4, hvor vi mister politisk kontroll over viktig infrastruktur, sier Einar Frogner, leder av Nei til EU. 

Hvor blir det av strengere kjemikaliereguleringer?

29. okt. 2025

Revideringen av kjemikaliereguleringen REACH viser både hvordan prosesser i EU kan gå alt for treigt, hemmelighold fra EU-kommisjonen og makten til industrilobbyen.

Tre EU-scenarier

27. okt. 2025

En nyliberal, en sosial-merkantilistisk og en ubarmhjertig vurdering av framtida for EU.

Ja til nasjonal sjøltillit – nei til EU-tilpasning

27. okt. 2025

Nei til EU forventer at neiflertallet på Stortinget setter foten ned mot EU-tilpasning som begrenser norsk politisk handlefrihet og suverenitet.

Ikke kutt i støtten til EU-opplysning

16. okt. 2025

EU- og EØS-debatten har blusset opp de siste årene, samtidig foreslår regjeringen kutt i støtten til EU-opplysning.

Stortinget sier nei til å innføre resten av EUs fjerde energipakke

15. okt. 2025

Et stort flertall på Stortinget har sagt nei til å innføre ytterligere ett direktiv og fire forordninger i EUs fjerde energipakke. Regjeringen bør nå legge ned veto.

Avløpsdirektivet og hva Norge bør gjøre

08. okt. 2025

Elisabeth Lyngstad fra Norsk Vann holdt innledning om avløpsdirektivet på Nei til EUs fylkesledermøte 2. oktober.

Nei til EU ønsker demokratisk forvaltning av digital teknologi

02. okt. 2025

Nei til EU ber departementet avstå fra å innføre EU-forordningen om digitale tjenester i sin helhet, og i stedet vurdere en nasjonal regulering som er målrettet, demokratisk forankret, og i tråd med Grunnloven.

Høringsuttalelse til avskogingsforordningen

30. sep. 2025

Nei til EU høringsuttalelse til forskrift om gjennomføring av avskogingsforordningen

Nei til EUs 7 krav til det nye Stortinget og regjering 

30. sep. 2025

Nei til EU krever blant annet at regjeringen ikke må søke om EU-medlemskap, at nasjonal kontroll over strømmen sikres og at Stortinget ikke skal avgi suverenitet til EU-organer. Les hele listen under.