Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU, november 2017.

Stopp suverenitetsavståelse til EU. Innsamling til ACER-søksmål

Nei til EU starter i dag innsamling til ACER-søksmål: Stopp suverenitetsavståelse til EU.

– Nei til EU vil ha en rettslig prøving av om suverenitetsavståelsene er i samsvar med Grunnloven. Nei til EU mener at Norges avståelse av suverenitet til EU, nå sist til energibyrået ACER, er grunnlovsstridig, sier Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU.

– Innsamlingens mål er en rettslig prøving av dette. Å forberede og gjennomføre en mulig rettssak blir kostbart. Derfor samler vi inn penger. Vi er klar til å ta saken hele veien gjennom rettssystemet, om nødvendig helt til Høyesterett, sier Kleveland.

– I mars vedtok Stortinget å knytte Norge til EUs energibyrå Acer. Dermed overførte vi enda en bit suverenitet til EU. Vedtaket ble fattet med alminnelig flertall.

– Et inngrep i kontroll og styring av vår viktigste naturressurs er ikke lite inngripende slik stortingsflertallet har lagt til grunn. Og det er summen av alle små og store suverenitetsavståelser som må vurderes i forhold til Grunnloven, sier Kleveland.

Olaf Gjedrem utenfor Stortinget
Nestleder i Nei til EU Olaf Gjedrem

– Storting og regjering fekk klar beskjed frå leiande fag jurister at §115 må brukast ved avgjeving av suverenitet til Acer. Likevel valde dei å trumfa saka gjennom med vanleg fleirtal. Me vil stoppa Stortinget si gradvise suverenitetsavståing og hindra at Stortinget skaper ein sedvane og brukar sitt vanlege EU venlege fleirtal for å gje EU makta over viktige samfunnsoppgåver, seier Olaf Gjedrem, nestleiar i Nei til EU.

– Grunnlova sin §115 slår fast at då skal tre firedeler av representantane stå bak, elles taper demokratiet, seier Gjedrem.

  • For spørsmål og kommentarer, kontakt Kathrine Kleveland, på 928 25 162, eller Olaf Gjedrem på 930 63 697.

Stort bilde i toppen: Kathrine Kleveland, leder i Nei til EU, november 2017. (Eivind Formoe)

reLATERT

Se alle arrangementer

Partienes EU/EØS-standpunkt før valget i 2025!

18. juni 2025

Se presentasjonen av Nei til EUs nye rapport med Einar Frogner og Morten Harper.

Nei til EU krever full stans i nye energiregler fra EU

13. juni 2025

Et stortingsflertall av Arbeiderpartiet, Høyre, Venstre, KrF og MDG har i dag vedtatt innføring av fornybardirektivet, bygningsenergidirektivet og energieffektiviseringsdirektivet. Nei til EU krever nå full stans i innføring av nye energiregler fra EU.

Nei til EU mobiliserer mot energipakke 4: Stortinget må si nei til EU-direktiver!

11. juni 2025

Markering torsdag 12. juni 16.00 på Eidsvolds plass. 

Vårt vern mot elektrosjokk: Ut av EUs energiunion!

06. juni 2025

Strømpriskrisa rammer vanlige folk, industri og landbruk. Ta tilbake kontrollen!

EU-sak mot Danmark om fornybardirektivet

05. juni 2025

EU-kommisjonen setter makt bak fornybardirektivets tidsfrister og andre krav for raskere behandling av kraftutbygging. Nå har kommisjonen åpnet sak også mot Danmark.

EUs fjerde energipakke må avvises samlet

03. juni 2025

Nei til EU trapper nå opp arbeidet mot EUs fjerde energipakke foran Stortingets behandling fredag 13. juni.

Jonas og Ernas EU-allianse er skadelig for Norge 

28. mai 2025

– Det kan koste Jonas Gahr Støre statsministerposten at han går i kompaniskap med Erna Solberg for å starte innføringen av EUs fjerde energipakke, sier Nei til EU-leder Einar Frogner.

Ny sak om suverenitet i Stortinget

27. mai 2025

Endringer i skipssikkerhetsloven medfører myndighetsoverføring til EØS-tilsynet ESA. Stortinget behandler lovendringen 2. juni.

Bit for bit

26. mai 2025

Regjeringen vil innføre EUs fjerde energipakke stykkevis og delt. Slikt blir det rettslig lapskaus av.

Ny De Facto-rapport om kraftpolitikk og norsk industri

22. mai 2025

Last ned rapporten «Pris og prioritering: To kraftige utfordringer for norsk industri», skrevet av Isak Lekve i De Facto.

– Lav strømpris viktig for industrien

15. mai 2025

– Det er viktig for norsk industri at vi har en forutsigbar og lav strømpris, sier John-Peder Denstad.

Kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak

08. mai 2025

Innføring av EUs energieffektiviseringsdirektiv kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv. Nei til EU mener energieffektivisering i stedet bør gjennomføres med nasjonale krav, og at direktivene derfor må avvises i EØS.