Reguleringsmyndigheten for energi (RME) vil bli Norges dyreste kopimaskin.

Uka som gikk: Protester mot EUs energiunion

EUs energibyrå setter strøm på protestene. Kravet er: behold norsk energimakt - avvis ACER.

ACER i EUs energiunion

ABC Nyheter slår opp Nei til EUs gode budsjettråd til Krf (og alle andre partier): Kutt 55 millioner kroner til EUs forlengede arm på energifeltet.

- Protestèr mot regjeringa sine planar om å overføre kontrollen med norsk vasskraft frå NVE (Noregs Vassdrags- og Elektrisitetsdirektorat) til EU, skriver Olav Flaate i en kronikk i Troms Folkeblad. Han legger til: - Sjølv om det norske folk i to folkerøystingar har sagt nei til eit norsk EU-medlemsskap, melder ulike regjeringar, både Ap og dei blåblå, Noreg inn i EU bit for bit. Våre folkevalde respekterer ikkje det demokratiske fleirtalet av det norske folk. Kva er det eigentleg regjeringa driv på med?

SVs landsstyre går imot norsk tilknytning til EUs energibyrå ACER. – Det er viktig at vi har nasjonal kontroll for regulering av strømnettet og strømmarkedet. ACER vil utfordre den nasjonale kontrollen som vi har i dag, heter det i uttalelsen. SVs landsstyre mener at tilslutning til EUs energibyrå vil innebære en avgivelse av norsk suverenitet.

En uttalelse fra Nei til EUs rådsmøte krever også at ACER avvises. Nei til EU krever at Stortinget respekterer Grunnloven og behandler regjeringens forslag etter § 115 om suverenitetsavståelse, som forutsetter tre fjerdedels flertall for vedtak. Vi forventer at Stortingsrepresentantene følger sin egen overbevisning og sier nei til ACER.

Sosial søyle?

EU varsler sterkere satsing på sosiale rettigheter, skriver Nationen etter toppmøtet i Gøteborg (saken er bak betalingsmur). – Jeg ser dette som et forsøk på å pynte på fasaden i et pil råttent byggverk, sier Boye Ullmann som er ansatt i Fellesforbundet og er leder av faglig utvalg i Nei til EU.

En uttalelse fra Nei til EUs rådsmøte beskriver initiativet som en sosial søyle uten funksjon.

Brexitbombe tikker under EUs sosiale søyle, melder samme avis. De britiske bidragene utgjør i dag rundt 13 prosent av EUs totale budsjetter, og når Storbritannia forlater unionen, kan disse pengene forsvinne. Det betyr at store budsjettkutt kan være i vente for EU.

Statsminister Erna Solberg tror Norge får beholde handlingsrom i EØS selv om EU skulle regulere mer av arbeidslivet. Hun kom dessuten med følgende innrømmelse om problemene i arbeidslivet da hun besøkte EU-toppmøtet i Gøteborg: – Det skaper grobunn for populistiske partier, men også en opplevelse av at EU er et eliteprosjekt, og ikke et prosjekt for vanlige folk.

Euro-LO (DEFS) advarer mot tolkningene av en ny EU-dom om arbeidstid. Noen har utlagt dommen som at man kan arbeide i 12 dager i ett strekk uten en døgnpause. Euro-LO mener at det fortsatt er sjudagers-regelen som skal gjelde.

Franske lastebilsjåfører protesterer mot sosial dumping på veiene. De er misfornøyde med manglende reguleringer i EUs utstasjoneringsdirektiv.

Lysere tider og klimaskuffelse

EU/EØS-minister Marit Berger Røsland mener det nå er lysere tider i Europa. I en kronikk hos NRK Ytring i forbindelse med EU/EØS-redegjørelsen for Stortinget denne uken, skriver hun: "Selv om EU fremdeles står overfor viktige utfordringer, må ikke lenger alle ressurser brukes på krisehåndtering. Europas ledere bruker nå krefter på å videreutvikle langsiktig politikk og samarbeidsstrukturer, og det er en helt ny giv i diskusjonene om den europeiske unionens framtid."

Maten vår er trygg, men den kunne vært enda tryggere. Det var foredragsholderne Torbjørn Tufte fra Agri Analyse og Ingrid Melkild fra Nortura enig om på Nei til EUs landbruksseminar i Oslo.

Miljøorganisasjonen Friends of the Earth mener EU sviktet i klimaforhandlingene i Bonn. - Den har vært direkte skuffende, for å si det mildt, sier en talsperson om EUs rolle i forhandlingene.

Stort bilde i toppen: Reguleringsmyndigheten for energi (RME) vil bli Norges dyreste kopimaskin. (Eivind Formoe | Nei til EU)

reLATERT

Se alle arrangementer

Ingen seier i saken mot minstelønn 

11. nov. 2025

I dag avsa EU-domstolen sin dom i saken om minstelønnsdirektivet.  – Nå må regjeringa stå på kravet om at minstelønnsdirektivet ikke er EØS-relevant, sier Einar Frogner, leder i Nei til EU.  

På tide å få jernbanen tilbake på rett spor, Støre?

11. nov. 2025

AP, SV, Rødt, Sp og MDG stemte nei til innføring av jernbanepakke 4. Disse fem partiene har i dag flertall på stortinget. Det er på tide å få tilbake politisk kontroll over jernbanen.

Esa eser ut

10. nov. 2025

EØS-tilsynet Esa vil overstyre jernbanen i Norge og regjeringen vil øke Esas budsjett med mange millioner. Begge deler er lite lurt.

EU svekker klimamålet sitt frem mot 2040 

10. nov. 2025

EU skal kutte klimagassutslippene sine med 90% innen 2040, men de åpner opp for mer kvotebruk, muligheter for å senke målet og utsetter viktig klimapolitikk.  

Er Norges regler for bruk av innleie i arbeidslivet lovlige etter EØS-avtalen?

06. nov. 2025

Den norske staten har til nå seiret i rettsprosessene der det stilles spørsmål ved overenstemmelsen mellom innleiereglene som ble innført i 2023 og EØS-avtalen. En endelig konklusjon er imidlertid et stykke unna.

Er euro valgfritt?

04. nov. 2025

Nye medlemsland i EU er pålagt å innføre euro med felles pengepolitikk.

ESA åpner sak mot Norge: Kampen om kontrollen over jernbanen

04. nov. 2025

Nei til EUs podcast med Helga Hustveit og Morten Harper, politiske rådgivere i Nei til EU.

Nei til EU krever politisk kontroll over jernbanen  

30. okt. 2025

– Nå ser vi de langsiktige konsekvensene av tilslutninga til jernbanepakke 4, hvor vi mister politisk kontroll over viktig infrastruktur, sier Einar Frogner, leder av Nei til EU. 

Hvor blir det av strengere kjemikaliereguleringer?

29. okt. 2025

Revideringen av kjemikaliereguleringen REACH viser både hvordan prosesser i EU kan gå alt for treigt, hemmelighold fra EU-kommisjonen og makten til industrilobbyen.

Tre EU-scenarier

27. okt. 2025

En nyliberal, en sosial-merkantilistisk og en ubarmhjertig vurdering av framtida for EU.

Ja til nasjonal sjøltillit – nei til EU-tilpasning

27. okt. 2025

Nei til EU forventer at neiflertallet på Stortinget setter foten ned mot EU-tilpasning som begrenser norsk politisk handlefrihet og suverenitet.

Ikke kutt i støtten til EU-opplysning

16. okt. 2025

EU- og EØS-debatten har blusset opp de siste årene, samtidig foreslår regjeringen kutt i støtten til EU-opplysning.