Einar Frogner overrakte EØS-rapporten til regjeringen tirsdag 12. mars foran Utenriksdepartementets hovedinngang på 7. juni-plassen. Rapporten ble mottatt av statssekretær Eivind Vad Petersson på vegne av Utenriksdepartementet.

EØS-rapporten overrakt til regjeringen 

Tirsdag 12. mars overrakte Einar Frogner Folkestyreutvalgets EØS-rapport til statssekretær Eivind Vad Petersson i Utenriksdepartementet. 

Rett før den offisielle lanseringen ble EØS-rapporten høytidelig overrakt regjeringen, som for anledningen var representert av statssekretær Eivind Vad Petersson i Utenriksdepartementet. Overrekkingen foregikk foran Utenriksdepartementets hovedinngang på 7. juni-plassen av Nei til EUs leder Einar Frogner. 

Eivind Vad Petersson takket for rapporten. 

– Det er viktig med en god debatt om EU og EØS. Dere har vært raskere enn regjeringen, sa han og viste til regjeringens egen EØS-utredning som er ventet 11. april. 

Einar Frogner mener det er viktig at Nei til EUs EØS-rapport kommer nå. 

– Jeg regner med at rapporten vil bli et viktig bidrag i debatten, spesielt etter at regjeringen kommer med sin utredning om en måneds tid. 

Folkestyreutvalget framla deretter rapporten «30 år med EØS-avtalen» om erfaringer og alternativer til dagens avtale på et møte i Oslo, som også ble strømmet direkte YouTube og Facebook. Les mer om lanseringen her.

 

Stort bilde i toppen: Einar Frogner overrakte EØS-rapporten til regjeringen tirsdag 12. mars foran Utenriksdepartementets hovedinngang på 7. juni-plassen. Rapporten ble mottatt av statssekretær Eivind Vad Petersson på vegne av Utenriksdepartementet. (Foto: Helga Hustveit)

reLATERT

Se alle arrangementer

Ny sak om suverenitet i Stortinget

27. mai 2025

Endringer i skipssikkerhetsloven medfører myndighetsoverføring til EØS-tilsynet ESA. Stortinget behandler lovendringen 2. juni.

Bit for bit

26. mai 2025

Regjeringen vil innføre EUs fjerde energipakke stykkevis og delt. Slikt blir det rettslig lapskaus av.

– Lav strømpris viktig for industrien

15. mai 2025

– Det er viktig for norsk industri at vi har en forutsigbar og lav strømpris, sier John-Peder Denstad.

Kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak

08. mai 2025

Innføring av EUs energieffektiviseringsdirektiv kan gjøre det vanskeligere å iverksette klimatiltak for norsk næringsliv. Nei til EU mener energieffektivisering i stedet bør gjennomføres med nasjonale krav, og at direktivene derfor må avvises i EØS.

Forsvar norsk fiskerilovgivning!

08. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

EUs bygningsenergidirektiv kan ikke anses som EØS-relevant

07. mai 2025

Regjeringens forslag om å innføre EUs bygningsenergidirektiv avklarer ikke kostnader knyttet til gjennomføringen. Nei til EU mener direktivet ikke kan anses som EØS-relevant og må avvises.

Ingen grunn til bekymring for norske arbeidsplasser  

06. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

Fornybardirektivet gir høy risiko for uforsvarlig saksbehandling

06. mai 2025

Nei til EU mener det er uklokt å innføre et direktiv som fastholder opprinnelsesgarantiordningen. Fornybardirektivets tidsfrist medfører høy risiko for uforsvarlig saksbehandling. 

Norgespris – plaster på et åpent sår  

05. mai 2025

Uttalelse vedtatt på Nei til EUs rådsmøte 27. april 2025.

EUs fjerde energipakke må behandles samlet, og ikke stykkevis og delt 

05. mai 2025

Nei til EU i høring for Stortingets energi- og miljøkomite.

EU-forordningen om kritiske råvarer må avvises

29. april 2025

Nei til EU vil bruke vetoretten i EØS mot EUs forordning om kritiske råvarer, og mener ny minerallov i større grad må sikre nasjonal kontroll over mineralressursene.

Regjeringen vil starte innføringen av Energipakke 4 - Nei til EU krever veto

22. april 2025

Forslagene om å innføre EUs fornybardirektiv, energieffektiviseringsdirektiv og bygningsenergidirektivet er nå til behandling i Stortinget.