Vett 2 2024 EU er ikke all verden

30 år etter at flertallet sa nei til norsk EU-medlemskap i folkeavstemningen 28. november 1994, undersøker dette Vett-heftet EUs politikk i dag på viktige internasjonale spørsmål. Verden er fortsatt større enn EU.

Verden er større enn EU

2024 Bare halvparten av velgerne brukte stemmeretten i EU-parlamentsvalget. EU-kommisjonen samler mer makt på færre hender. Hva betyr dette for EUs politikk? Blir EUs
klimapolitikk svekket? Hvorfor taper EU terreng i forhold til andre store økonomier? I en tid med krig og klimakrise, er dette virkelig tidspunktet da EU skal gjøre det enda
vanskeligere å søke asyl?

1994 30 år etter at flertallet sa nei til norsk EU-medlemskap i folkeavstemningen 28. november 1994, undersøker dette Vett-heftet EUs politikk i dag på viktige internasjonale spørsmål. Verden er fortsatt større enn EU.

Nordisk nei Folkebevægelsen mod EUs leder Susanna Dyre-Greensite gir et dansk blikk på EUs militære ambisjoner. Historiker Hjörtur J. Guðmundsson tar temperaturen på EU-debatten på Island.

Se lanseringen av heftet med Morten Harper og Helga Hustveit!

Forord: Verden er i hovedsak utenfor EU

Det er i høst 30 år siden det norske folk sa nei til medlemskap i EU i ei folkeavstemning. Det samme svaret ga folket i folkeavstemninga om EF-medlemskap i 1972. Ønsket om å bevare folkestyret og nasjonal suverenitet var hovedargumenter for nei-siden både i 1972 og 1994. Dette var også avgjørende for at flertallet av velgerne stemte nei.

Noe som er svært gledelig er at motstanden mot norsk EU-medlemskap står sterkt i befolkningen. To av tre som har bestemt seg sier at de ville ha stemt nei i ei ny folkeavstemning. Samtidig er EØS-skepsisen sterkt økende. En stadig større andel ønsker en annen form for avtale med landene i EU.

EU- og EØS-debatten handler om både innholdet i politikken, hvordan beslutninger tas, på hvilke premisser og av hvilke organer og myndighetspersoner. Det ser vi i spørsmålene om nasjonal råderett over vannkrafta og prisen på strøm til innbyggere og næringsliv. Det samme ser vi i sakene om nasjonal kontroll med arbeidslivsspørsmålet og om innleieforbudet.

Et dilemma i store deler av den offentlige debatten er at den i liten grad ser utover vår egen lekegrind og de nærmeste omgivelsene. Hvor er det blitt av vyene om Norge som en fredsnasjon og en global brobygger? Ja, til og med den nylig inngåtte handelsavtalen med India, som er et av verdens største markeder, blir i stor grad forbigått i stillhet.

I stedet for å fokusere all energi på vårt forhold til våre naboland i EU, er det på tide at vi løfter vår sjølstendige rolle i verdenssamfunnet. Verden er større enn EU. La oss derfor enes om at vårt nei til EU er et ja til folkestyre og forpliktende internasjonal solidaritet og samhandling.

Einar Frogner
Leder i Nei til EU

Studiespørsmål

Vett-heftet er et godt utgangspunkt for skolering og diskusjoner i lag og styrer. Nei til EU er medlem av Studieforbundet natur og miljø, som gir støtte til kursaktiviteter (naturogmiljo.no).

Her er noen problemstillinger for å diskutere EUs utvikling.

Spørsmål til kapitlet om EU-parlamentsvalget og EU-kommisjonen

1) Hva kan være årsakene til den lave valgdeltagelsen, og hva betyr dette for parlamentet og EUs politikk?
2) Hvordan har EU-kommisjonen økt sin makt de siste årene?

Kapitlet om EUs asyl- og migrasjonspakt

3) Hva er hovedelementene i EUs asyl- og migrasjonspakt?
4) Hvorfor er menneskerettighetsorganisasjoner kritiske til asyl- og migrasjonspakten?

Kapitlet om klima og miljø

5) Hvordan ligger EU-landene an i forhold til klimamålene?
6) Hva menes med at «harmonisering med EU-regler vanskeliggjør lokaltilpassa miljøpolitikk», og hvordan er avløpsdirektivet et eksempel på dette?

Kapitlet om EUs økonomiske utfordringer

7) Hva sier Draghi-rapporten om EUs utfordringer, og hvilke løsninger foreslår rapporten?

Kapitlene om sikkerhetspolitikk

8) Hvilke fordeler gir det i sikkerhetspolitikken at Norge er utenfor EU?
9) Hva er hovedmålene for EUs militærunion?

Kapitlet om EU-debatten på Island

10) Hvilke likheter og forskjeller er det i debatten om EU og EØS på Island og i Norge?

Nei til EUs tillitsvalgtsider finner du mer informasjon og tips om skolering. 

reLATERT

Se alle arrangementer

Norway will not be joining the EU anytime soon

16. sep. 2025

The Norwegian parliament has a majority opposed to EU membership after the recent election. The relationship to the EU will in particular be controversial on matters related to the electricity market.

Alt skal blokkeres

15. sep. 2025

Like før siste etappe i president­palasset har Macron kvittet seg med enda en fransk statsminister.

Norway and the EU – What You Need to Know

12. sep. 2025

The world is bigger than the EU. Read about democracy, welfare and economy, solidarity and security, climate and the environment.

Valget ga et EU-kritisk storting – regjeringen må slå fast at EU-medlemskap er uaktuelt

09. sep. 2025

Stortingsvalget ga langt flere representanter til partier som sier nei til EU-medlemskap enn til ja-partier.

Ingen valgfrihet fra Høyre

08. sep. 2025

Høyre har latt EU-drømmen ligge i valgkampen, men fortegner hverdagen og valgmulighetene i EØS.

Se alle valg-videoene våre!

05. sep. 2025

Her kan du se alle videoene Nei til EU har laget om Stortingsvalget.

EU-kommisjonen med rekordstort budsjettforslag

04. sep. 2025

Med sine utgifter på 24.000 milliarder er kommisjonens nye budsjettforslag egnet til å skape splid i unionen

Valget kan få store konsekvenser for bruken av handlingsrommet i EØS

04. sep. 2025

Om det blir rødgrønn side som vinner valget eller et borgerlig flertall kan ha mye å si for om handlingsrommet i EØS-avtalen blir brukt på områder som arbeidsliv, transport og strøm.

Forsvar folket sitt nei 

02. sep. 2025

Med Stortingsvalget rett rundt hjørnet er det stadig krefter som forsøker og ønsker å løfte spørsmålet om medlemskap i EU på nytt.

Nord-Trøndelag kan bli nei til EU bastion

30. aug. 2025

Din stemme avgjør: Alle som er inne på Stortinget, basert på meningsmålinga i mai, ville stemt nei i en folkeavstemning om EU-medlemskap.

Her er svarene fra Troms-kandidatene

29. aug. 2025

Finn din neste stortingsrepresentant fra Troms her!

– Styrk neibevegelsen!

29. aug. 2025

Det er viktig å styrke nei-bevegelsen fremover, fordi vi vet ikke når neste EU-avstemning kommer.