Dagsavisen 7. mars 2018

Helvetesuke for ACER-tilhengerne

Denne uka kom tungvekterne i LO ned fra gjerdet. Nå sier i praksis hele LO bastant nei til ACER og krever at suverenitetsavståelsen må behandles etter Grunnloven § 115. Nei til EU kan feire en strøm av nye medlemmer.

Det er tunge stunder i Arbeiderpartiets stortingsgruppe om dagen. ACER-opprøret har tatt av. Hundre Ap-ordførere opponerer. Årsmøter i det ene partilaget etter det andre vender tommelen ned for EUs tredje energimarkedspakke. Det hjalp ikke at saksordfører Espen Barth Eide stilte i egen person på årsmøtet i Buskerud Ap. Når nå Fellesforbundet og Fagforbundet begge setter foten ned, er det umulig for Youngstorget å vende det døve øret til.

Responsen fra Stortingsgruppa er at «forutsetningene» ligger fast og at de vil stå knallhardt på for dem, samtidig som de tar seg nok en tenkepause. Denne imponerende prinsippfastheten koker ned til å få regjeringa med på en vri som i framtida gir Statnett enerett på eie og drift av nye utenlandskabler, i hvert fall på papiret. Dessuten å insistere på noen kosmetiske endringer i forslaget til ny energilov for å gjøre Reguleringsmyndigheten RME mer uskyldsren. Men her er det lite slingringsmonn i forhold til klokkeklare krav i EUs elmarkedsdirektiv.

For Høyre og Frp kan det bli en bitter pille å svelge at de må reversere sin liberalisering av Energiloven som åpner for private nettutbyggere. Men de svelger den nok hvis det er det som skal til for å redde energipakka i Stortinget.

NRK har visst knapt observert at det pågår et folkeopprør i landet, TV2 har ikke vært så mye bedre. Men ACER var faktisk tema i Dagsnytt Atten onsdag, hvor Kathrine Kleveland fra Nei til EU og Frode Alvheim fra Industri Energi møtte NHO og energibransjen ved Toini Løvseth, nordisk energidirektør i Alcoa og Oluf Ulseth, leder i Energi Norge.

Bakgrunnen for programmet var et skremselsskriv fra energitungvekterne i NHO om at «tusener av arbeidsplasser kan forsvinne». Vi som er gamle nok har hørt dette før. Som i 1994. Utredningsleder Morten Harper parkerer skremselspropagandaen. Han viser hva som faktisk vil skje dersom Norge benytter seg av vetoretten i EØS-avtalen.

Miljø og klima blir trukket fram som argumenter fra begge sider i energikampen. Men når Grønn Ungdom vil tilslutte oss ACER med klima som begrunnelse, er det særs korttenkt. ACER er ikke klimapolitikk, skriver den nyvalgte lederen for Ungdom mot EU.

Et lekket dokument viser at EUs festtaler om klimasatsing og grønn energi er tomme slagord for de fleste regjeringene i medlemslanda. Det bulgarske formannskapet motarbeider klimasatsinga.

Andre spillopper fra EU. Dersom regjeringen vedtar forbudet mot spillreklame, vil det være et brudd på EØS-reglene, sier ekspert til Aftenposten. Svenske myndigheter har forsøkt å stanse alkoholreklame på svenske skjermer via MTG og Discovery. Men EU-kommisjonen avviste nylig dette.

Tariffoppgjøret blir i år samordna, men med forbundsvise tilpasninger. Grunnen til det siste er i første rekke at Fellesforbundet er nødt til å finne en løsning på RKL-problematikken (reise-, kost og losji) i overenskomstene for industri og renhold. Det er utstasjoneringsdirektivets krav og pålegg fra ESA som tvinger Fellesforbundet og Norsk industri til å «omskrive» en hundre år gammel bestemmelse. Norsk Industri og ESA motsetter seg allmenngjøring av disse bestemmelsene for å komme bemanningsbransjens utnyttelse av utenlandsk arbeidskraft til livs.

På kvinnedagen 8. mars markerte kraftkjerringer seg i titusentall og på så mange vis. Kvinner er vant til å kjempe motstrøms. Denne gangen er de også kjerringer med strømmen, men mot at EU skal få styre den. Innlegget Kjerringer mot at EU skal styre strømmen har vært på trykk i flere aviser.

Det er vel ikke akkurat noen nyhetsbombe når eurostat kan fortelle at kvinner i EU tjener langt mindre enn menn i samme stilling.

Nye medlemmer strømmer til Nei til EU. Vi rakk knapt å feire 500 nye medlemmer siden nyttår før vi passerte 600 nye! I Morgenbladet spør Aslak Bonde hva som er årsaken til at Nei til EU og nei-sida i fagbevegelsen denne gangen kan komme til å vinne etter så mange nederlag. ACER-saken er komplisert, men også enkel, framholder han som en vesentlig årsak til at Ap og LO har mistet kontrollen.

Stort bilde i toppen: Dagsavisen 7. mars 2018

reLATERT

Se alle arrangementer

Fullt hus på Torp: Klart nei til mer EU-makt

05. feb. 2026

Det var fullt hus og stort engasjement da Vestfold Nei til EU inviterte til møte om Norges forhold til EU og EØS på Torp Hotell tirsdag 3. februar.

Her er flere gode grunner til ikke å gå inn i EUs tollunion

05. feb. 2026

Full tilknytning til EUs tollunion vil sette 80.000 arbeidsplasser over hele landet i spill, skriver Morten Harper.

Økende motstand mot EU-medlemskap på Island

04. feb. 2026

Mens 36 prosent var imot og 44 prosent for et islandsk EU-medlemskap i mars 2025, viser en ny meningsmåling at nei-siden har styrket seg. Både ja- og nei-siden har nå støtte fra 42 prosent.

Heftig pågang: «Norge og EU» er en av lærernes favoritter

03. feb. 2026

Interessen for kunnskap om Norges forhold til EU skyter i været. Nei til EUs nye skolehefte har inntatt topplisten hos Subject Aid, og sendes nå ut til klasserom over hele landet.

Mellom is og ild

02. feb. 2026

Svartmalingen av akutt sårbarhet for Norge sprekker i dagslys.

Forenkling på bekostning av miljø og klima

29. jan. 2026

EU forenkler seg bort fra miljø- og klimaløsninger, og prioriterer industrilobbyen over mennesker og miljø.

Hvis vi ikke lenger kan stole på Nato, bør vi samarbeide med likesinnede

29. jan. 2026

I stedet for å legge alle eggene i en kurv, slik vi har gjort med Nato, og slik ja-sida vil at vi skal gjøre med EU, bør vi tenke strategisk og fleksibelt, skriver Heming Olaussen.

Vårt nei står seg godt

27. jan. 2026

EU-tilhenger ser ut til å ignorere de negative konsekvensene et medlemskap ville hatt for Norge, skriver Einar Frogner.

Tollunion?

22. jan. 2026

Norge har ikke hatt særlig dramatiske ulemper av å stå utenfor EUs tollunion.

Det er gode grunner til ikke å gå inn i EUs tollunion

22. jan. 2026

Selv om det er mulig for Norge å bli en del av EUs tollunion, også uten å være EU-medlem, er gevinsten usikker og ulempene betydelige, skriver Morten Harper.

NHO sin halvhjerta omsorg for distriktene

16. jan. 2026

Det var mange gode grunner til at det ble nei i folkeavstemninga i 1994.

Norgespris og «ESA-prosessen»

14. jan. 2026

ESA mener norgespris er i strid med EØS-reglene, men regjeringen avviser dette kontant i et fyldig svar.